Tvoj sprievodca na ceste pre hviezdnaté víza!
Vo vzduchu cítiť jarný deň a ty kráčaš sebaistým krokom. Zdobí ťa nablýskaný oblek a kožená aktovka s kopou dôležitých dokladov. Prichádzaš do presvetleného officu, kde si s tebou potrasie ruku sám veľvyslanec USA. Stôl z masívu, ťukanie Newtonovej kolísky a malé americké vlajočky na zlatých podstavcoch. „Prečo si myslíte, že ste vhodný uchádzač pre prácu v USA?“. „Nakreslite strom“. Áno, áno… takto sme si to kedysi predstavovali všetci…
Aj ty máš už o pár dní pohovor na americkej ambasáde? A chceš získať tú vysnívanú „pečiatku“ do pasu? Ako každý účastník programu W&T, musíš aj ty absolvovať krátky pohovor priamo na americkej ambasáde. Získaš tak víza, s ktorými môžeš odštartovať svoje životné leto! Nie je to nič zložité, no aj tak treba byť dostatočne pripravený.
Máš podobnú alebo ešte viac crazy predstavu ako sme mali my a.k.a. Newtonova húpačka? Si na správnom mieste.
Opäť prichádza ten jarný čas, kedy si ťa na Hviezdoslavovom námestí postavíme do dvojzástupu a plného očakávania z nových zážitkov ťa necháme prejsť bezpečnostnou prehliadkou do budovy US Embassy v Bratislave. O tom, čo ťa tam čaká a neminie, ťa step by step prevedie táto praktická príručka:
Ak si v hlave stále premietaš ten stôl s vlajočkami, môžeš sa rovno upokojiť. Všetko bude prebiehať pri okienku, ako niekde na pošte.
Čo si obliecť? Nablýskaný oblek to rozhodne byť nemusí. Takže ak trafíš niečo pekné a decentné medzi oblekom a roztrhanými šatami, si v pohode. Prvýkrát som si ten nablýskaný oblek dal, druhý krát som optimisticky zvolil rifle a sveter.
Sú životné udalosti, na ktoré určite nemôžeš meškať – sú to tvoja svadba a pohovor na víza. Preto príď včas podľa pokynov, ktoré si obdržal v e-maile.
Čo si vziať? Občiansky prekukaz, platný pas, DS-160 confirmation, fotografiu 5x5cm, vytlačený a podpísaný Job offer. Nezabudni SEVIS confirmation a najdôležitejší dokument DS 2019. No stress, vysvetlivky k dokumentom nájdeš prehľadné v e-maile, ktorý máš v schránke. Okrem dokumentov si dones čo najmenej vecí. Dokumenty, mobil, kľúče a peňaženka (v ktorej máš na 100% občiansky preukaz) sú najlepšie kombo. Ak to chceš vyšperkovať, tak si vezmi jeden euroobal a zlož si ho do pravého zadného vrecka. ☺
Po zopakovaní organizačných pokynov na Hviezdoslavku, si nájdeš svoju dvojičku a v dvojrade budete postupne vchádzať dnu. Nie, nie je potreba sa držať za ruky, pokiaľ vedľa teba nestojí modrooká blond lady. Ak tvoje priezvisko začína na „Z“, čakáš v zástupe a sťažuješ sa ostatným, aké je to už od základnej školy nepraktické. ☺
Priezviská začínajúce na X a Y odišli a ty stojíš na čele. Tasíš občiansky, ktorý si si nezabudol a prestrčíš ho cez vrátnicu. Príslušník ochranky ťa nájde v zozname a prechádzaš k bezpečnostnej kontrole. Prebieha to ako na letisku s výnimkou, že vypnutý mobil a pár vecí budeš musieť nechať na vrátnici v bezpečnostnej schránke.
Pri detektore lži zisťuješ, že mať veľa vecí sa naozaj nevypláca. Pardon detektore kovov ☺ Takže ak je to možné, snaž sa toho naozaj zobrať čo najmenej. Zrýchli to celý proces a ľudia za tebou nemusia čakať veľmi dlho. Takže štvorkombo plus nejaké nutnosti = veľmi dobré. Pes, lodný kufor, lyže = veľmi zlé, dnu sa nedostaneš… takže priviaž k tomu toho psa a nechaj to radšej na námestí.
Dostávaš „VISITOR“ kartičku, ktorú si pripneš na odev a kartičku, ktorá slúži na vrátenie vecí, ktoré zostali na security v úschove. Pokračuješ do malého dvora a okolo sivej budovy prejdeš do žltej budovy, kde hneď napravo uvidíš čakáreň. Pri schodoch si zoberieš z automatu lístok na non immigrant visa a dostaneš 2x poradové číslo. Prezrieš si WAT fotky na stenách a tešíš sa na to, že podobné veci zažiješ aj ty. Prejdeš ďalej a vidíš pár priehradiek ako na pošte.
Okienko vľavo – prvé okienko. Ak pri ňom uvidíš svoje číslo, pristúpiš k nemu a zbadáš milú slovensky hovoriacu pani, ktorá sa s tebou však bude rozprávať anglicky. Spýta sa ťa na tvoje meno a na to, kedy sa plánuješ vrátiť z USA. Je logicky potrebné vedieť termín, kedy ti začína škola a takisto tvoj start date a end date. A teda, ako z podmienok vyplýva, vrátiť sa musíš pred začiatkom ďalšieho semestra a toto jej aj odpovieš. ☺ Platí to aj pre študentov končiacich ročníkov. Skontroluje tvoje dokumenty a dostaneš od nej malú brožúrku o tvojich právach, ktorú si prečítaš (stiahnuť si ju môžeš by the way aj tu).
Okienko v strede – odtlačky prstov. Od prvej priehradky prechádzaš hneď vedľa, kde ti budú odobrané odtlačky prstov. Na malý scanner priložíš najskôr 4 prsty pravej ruky, potom ľavej a nakoniec dva palce.
Okienko vpravo – pohovor s americkou konzulkou. Ak si „ten printed“, staviaš sa tu do fronty a počas čakania si ešte môžeš trocha prebehnúť brožúru o tvojich právach. Vyčkáš radu a ideš na samotný pohovor.
Rozhovor s konzulkou začína klasicky pozdravom. Ak si ešte nebol v USA, tak možno netušíš, že málo kto sa zdraví „hello“ alebo „good morning“. Najbežnejším american pozdravom je „how are you“, „how you doing“. Odpoveďou býva tvoj stav a poďakovanie za opýtanie „I am good/fine/not so bad… thank you/thanks…“. Tým to však nekončí. Čo tak prejaviť záujem a opýtať sa konzulky ako sa má dnes ona? Vážne. Neboj sa toho. Vyskúšaj neodpovedať len stroho „good, thank you“, ale spýtaj sa konzulky „how are you/how you doing“ aj ty. ☺ Budeš prekvapený jej prívetivou reakciou. ☺ Slangové výrazy ako napr. „whassup“ však na takýto úrad nepatria.
Hlavnou úlohou konzulky je okrem schválenia tvojich víz aj overenie tvojej angličtiny. Preto sa bežne stáva, že popri jej administratívnej činnosti sa ťa bude pýtať rôzne otázky. Medzi základné veci patrí:
- kam ideš robiť
- čo tam budeš robiť
- kedy máš start date
- end date
- kde študuješ
- v ktorom si ročníku
- či rozumieš svojim právam (viď brožúrka) – odpovedáš áno
- o čom je tá brožúrka
- kde budeš bývať
- čo je cieľom programu W&T
Avšak môže sa ťa opýtať hocičo zo života, napríklad:
- aký je tvoj obľúbený športovec
- film
- herec
- farba
- či tie lyže so psom na námestí sú tvoje
- a hocičo iné čo ju práve napadne
Netreba sa však ničoho obávať, stačí len pozorne počúvať a reagovať na jej otázky. Plavčíkov sa môže opýtať aj niečo z lifeguard tréningu. Je veľmi príjemná, usmiata a pamätaj, že nie je žiadna hanba sa opýtať ešte raz na otázku, ktorú si zle rozumel/a. Konzulka bude celý čas za sklom a je úplne prirodzené, že ju nebudeš vždy dobre počuť. Celý pohovor trvá len pár minút. Konzulka si nechá tvoj pas, do ktorého ďalší deň pribudnú J-1 víza.
Vráti ti všetky ostatné dokumenty vrátane toho najdôležitejšieho – formulára DS-2019, bez ktorého ťa do USA nepustia. Popraje ti pekné leto a ty odchádzaš preč. Nezabudni si na vrátnici vyzdvihnúť všetky tvoje osobné veci, vrátiť visačku a kartu a POZOR!!!!! Ak si to na začiatku vyšperkoval/a, tak teraz prichádza tvoj čas!!! Z pravého zadného vrecka vyťahuješ euroobal, do ktorého vkladáš všetky tvoje zložené dokumenty a nádeje, že ochráni tvoje leto v USA s formulárom DS-2019 ☺
Získal si víza čakáš na doručenie pasu kuriérom a ďalšie informácie od nás a ideš si užiť leto!