(Po-Pi: 9 - 17)

Leto je v plnom prúde,  postupne naberáš pracovné skúsenosti, buduješ nové priateľstvá a určite po večeroch pri pivku spoločne s kamošmi plánuješ aj roadtrip po USA. V Injoy sme pre teba spísali zopár užitočných rád, ktoré sa ti pri cestovaní určite hodia.

roadtrip usa injoy agency

Letenky

Ak plánuješ cestovanie po USA a chystáš sa s kamošmi preletieť napríklad z východného na západné pobrežie, pripravili sme pre teba pár tipov ako kúpiť čo najvýhodnejšie letenky. Na stránkach ako sú theflightdealairfarewatchdog nájdeš napríklad rôzne akcie a zľavy.

Môžeš si nechať posielať tzv „alerts“, kde ti v prípade akciovej letenky na vybranú destináciu príde e-mailom notifikácia. Američania pre vyhľadávanie medzištátnych letov používajú väčšinou kayak.com a expedia.com.

letenky do usa injoy

Pri hľadaní leteniek pozeraj ceny aj priamo na stránkach leteckých spoločností ako: Jetblue, Southwest, či Spirit. Tieto spoločnosti majú cenovo výhodnejšie a dostupnejšie lety ako klasické spoločnosti American či United Airlines Pri zakupovaní letenky si dávaj pozor na batožinu. Tak ako aj u nás, americké nízko nákladové spoločnosti si batožinu do podpalubia účtujú extra.

Ak ideš cestovať iba na pár dní a spiatočnú letenku máš z miesta, kde sa práve nachádzaš, odporúčame cestovať iba s príručnou batožinou.  Skús sa dohodnúť  so zamestnávateľom, či americkým kolegom, či by si si na pár dní kufor nemohol niekde uskladniť. Ušetríš tak nie len peniaze, ale aj priestor v aute (v prípade vypožičania).

prenájom auta usa

Prenájom auta v USA

Najlepšou alternatívou pre spoznávanie krás USA je prenájom auta. Podmienky pre car rental sú zvyčajne nasledovné: vek minimálne 25 rokov (pre mladších vodičov je cena prenájmu vozidla vyššia, platíš tzv. rizikový príplatok), vodičák + medzinárodný vodičák, kreditka s dostatočným limitom na ktorej ti zadržia depozit (niekde stačí aj debetka) a v neposlednom rade cestovný pas.

O vydanie medzinárodného vodičáku žiadaš na oddelení dokladov (okresný úrad/polícia/klientské centrum) a nemusí to byť ani v mieste tvojho bydliska. Bude ťa stáť 6,5 €  vybavíš ho na počkanie. Nezabudni priniesť fotku 3,5cm x 4,5 cm.

prenájom auta usa wat

Medzi najznámejšie požičovne v USA patrí Alamo, Hertz, Budget, Dollar či Avis. Výhodou je u nich to, že auto môžeš vrátiť aj na inej pobočke (väčšinou za príplatok. Na letisku môžu byť ceny áut vyššie, preto odporúčame zvážiť návštevu inej najbližšej pobočky, kde si auto prevezmeš. Nenechaj nič na náhodu a auto si objednaj vopred online.

Ak sa plánuješ pri šoférovaní striedať s kamošmi,  je možnosť priplatiť si aj druhého, či tretieho šoféra. Ak by šoféroval niekto iný, jednalo by sa o porušenie podmienok a poisťovňa by v prípade nehody nepreplatila škodu.

Pri tankovaní na mnohých miestach bude s tebou spolupracovať iba automat. Nezľakni sa, ak ti na platobnej karte zadržia určitý kredit. Je to štandardný postup a peniaze ti do pár dní uvoľnia.

car rental usa

Ubytovanie

Pri cestovaní po USA existujú viaceré možnosti ubytovania. My ti predstavíme tie najvyhľadávanejšie z nich. Pokiaľ chceš zažiť dobrodružstvo, ušetriť peniaze a spoznať domácnosti Američanov,  vyskúšaj Couchsurfing. Ide o ubytovanie u niekoho doma, zadarmo. Znie to super, ale musíš byť veľmi opatrný a pri hľadaní toho správneho couchsurfer hostiteľa aj trpezlivý. Vždy si dôkladne pozeraj recenzie hostiteľov.

Nie každý ti hneď odpíše, treba skúšať a písať aj viacerým. Ak si podrobne vyplníš profil, zvýšiš si tak šancu, že couchsurfer hostiteľ ťa príjme. Bezpečnejšou a istejšou alternatívou je Airbnb. Dnes už Airbnb nájdeš vo forme zdieľanej izby, súkromnej izby, celého domu, penziónu, či dokonca hradu. Na stránke Airbnb si zadáš termín, destináciu, počet osôb, prípadne ďalšie požiadavky a vyberieš si ubytovanie podľa tvojich predstáv. Za takúto formu ubytovania už však samozrejme zaplatíš.

Ak sa rozhodneš pre klasiku a zarezervuješ si hotely cez Booking, Hotelscombined, či Expedia, vždy si over čo cena nezahŕňa. Niekedy je potrebné ešte zaplatiť miestnu daň. V amerických hoteloch sa stretneš pravdepodobne aj so zadržiavaním depozitu na karte. Robia to z bezpečnostných dôvodov a pri odubytovaní ti peniaze na karte „uvoľnia“. Reálne však môže potrvať až niekoľko týždňov, kým peniaze budeš môcť opäť použiť. Pri rezervácii hotelov napríklad cez booking môžeš využiť aj rôzne dostupné zľavové kupóny. Aktuálnosť sa samozrejme stále mení, pri rezervácii ubytovania treba trochu „pogoogliť“. Takéto kupóny majú väčšinou ukryté vo svojich článkoch cestovateľskí bloggeri.

airbnb ubytovanie usa

Jedno z obľúbených a cenovo najdostupnejších možností „ubytovania“ v USA sú kempy, tzv. campgrounds. V kempoch si prenajímaš miesto na stan, parkovacie miesto, prípadne ohnisko, či gril. Ceny sa pohybujú od 10 do približne 30 USD za miesto. Tabuľka s cenníkom býva umiestnená pred vchodom do kempu. Niekedy tam nájdeš aj kovovú schránku s obálkami, kde po tom, ako si nájdeš vhodné miesto na kempovanie, vložíš príslušnú hotovosť spolu s krátkym formulárom. Na druhý deň skoro ráno si správca obálku zo schránky vyzdvihne.

Menej pravdepodobné je, že v takýchto kempoch budeš môcť zaplatiť kartou, preto maj radšej pripravenú hotovosť, v drobných bankovkách. Ak chceš ísť na istotu, miesto v kempe si môžeš väčšinou zarezervovať vopred online, či telefonicky. U najviac populárnych kempoch (napr. Yosemitte Valley) tak urob pár mesiacov vopred. Inak sa ti miesto neújde a budeš musieť siahnuť po first come first served kempoch (kto skôr príde ten skôr melie).

camping ubytovanie usa

Poistenie

V neposlednom rade dôležitou súčasťou cestovania je cestovné poistenie. Bez neho sa určite nevydávaj ani na krok. Ako sa hovorí, čert nikdy nespí. Najlepšie skúsenosti máme s medzinárodnou poisťovňou AVI International, poistiť sa môžeš rýchlo a jednoducho priamo na našej stránke TU.

Cestovanie mimo USA

Ak sa chystáš mimo územie USA počas pracovnej časti, nezabudni o tom informovať tvojho vízového sponzora. Bude potrebné, aby si mu poslal originál DS formulára, ktorý ti opečiatkuje a vráti. O podrobnom postupe ťa v takomto prípade bude informovať vízový sponzor. A počas travel časti nezabudni na ESTU, ktorá ti zabezpečí návrat do štátov napríklad z takej karibskej cruise.

cestovanie usa wat

Na záver by sme už len odporučili zopár užitočných aplikácii, s ktorými bude cestovanie určite jednoduchšie a príjemnejšie.

Veľa šťastia a nezabudnuteľných cestovateľských zážitkov ti praje tvoj Injoy team!

Zaujal ťa program? Nezáväzná registrácia

Čítaj ďalej

Zvládneš precestovať Európu za Red Bull plechovky?

Miluješ cestovanie, no radíš sa do kategórie #BROKEASS študent? Rozumiem! Ja som v tejto situácii nonstop haha, no našla som riešenie! Dokonca je to príprava na WaTko ako stvorená! Viac

Vyhraj školné v Kanade v hodnote 10 000 dolárov!

Už po štvrtýkrát sa s nami môžeš zapojiť do súťaže o školné na vysokej škole v Kanade v hodnote 10… Viac

Čo nového v Kanade – August 2023

Práca v Kanade? Štúdium v Kanade? Emigrácia do Kanady? Počúvaj horúce novinky o aktuálnom dianí v Kanade v našom novom podcaste! Viac

10 NAJ západného pobrežia USA, ktoré musíš vidieť

Naplánuj si vlastný West Coast Roadtrip! Tu je našich 10 NAJ lokalít, ktoré by si mal vidieť. Viac

© Copyright INJOY 2016-2024