(Po-Pi: 9 - 17)

Na týchto pár vecí si v Anglicku skrátka budeš musieť zvyknúť

Pre študentov s angličtinou ako materinským jazykom, študovať v Anglicku nemusí byť až tak veľkým kultúrnym šokom ako pre tých, ktorí prichádzajú do Anglicka z krajín, kde je angličtina cudzím jazykom. Aj napriek tomu, je Anglicko plné prekvapení naozaj pre každého. Tu je len niekoľko, na ktoré si ako študent vo Veľkej Británii musíš jednoducho zvyknúť.

1. Čakanie v rade

Vo Veľkej Británii si postojíš v rade snáď všade. Stojíš v rade na bar, čakáš na lístky na vlakovej stanici, doslova všade. Mnoho zábavných momentov zažiješ práve v rade, keď máš pocit že si vystál už jamu. Na vlastné oči uvidíš, že ľudia sú schopní kričať len pre to, že nedovidia na automat na lístky, lebo rad je naozaj taký dlhý.

2. Nápoj zvaný Buckfast Tonic Wine

Je to nápoj typický pre Veľkú Britániu. Ide o spojenie vína s kofeínom spolu s príchuťou toniku. Znie to zvláštne? Veru, v prípade mladých ľudí ide o veľmi obľúbený nápoj. Nápadne pripomína Four Loko zo Spojených štátov. Tí, ktorí v USA boli a tento nápoj vyskúšali určite vedia o čom je reč. Je naozaj prekvapivé, že tento nápoj nebol doteraz zakázaný. Na to však asi nie je pripravení nikto, kedže ho pijú naozaj všetci.

3. Všetko sa ti zdá lacné

Odísť len tak do Írska, Španielska na víkend? Žiaden problém! Veď kurz eura a libry už nie je až taký zlý.

4. Anglická móda

Zdá sa ti, že všetci sú oblečení rovnako a vyzerajú ako by vypadli z filmu z deväťdesiatych rokov? Táto krajina je známa aj nedostatkom slnka a to nepraje ani výrazným farbám. Všade naokolo sú len neutrálne farby bez výrazných vzorov. Ak sa naučíš ovládať britský štýl, nikto si ani len nevšimne, že si cudzinec.

5. Nič nie je zadarmo

Chceš sa ísť pozrieť do múzea? Priprav si aspoň 20 libier na vstup. O niečo lacnejšie môžeš kúpiť lístky dopredu online.

6. Protesty študentov proti spoplatnenému štúdiu

Štúdium vo Veľkej Británii sa pohybuje okolo 9-tisíc libier ročne. Napríklad oproti Spojeným štátom americkým, kde sú školné poplatky od 20-tisíc až do 60-tisíc dolárov za rok je to výrazne nižšia suma. V porovnaní s našim slovenským školským systémom ide však o vysokú finančnú čiastku. Študenti a ich rodičia samozrejme neradi platia tieto poplatky, ktoré zaviedol premiér David Cameron. Našťastie je školský systém vybudovaný spôsobom, ktorí umožňuje študovať aj tým, ktorí nemajú dostatok financií. Uchádzači o štúdium môžu zažiadať o štipendium či študentskú pôžičku od britskej vlády. Tú začnú splácať až po skončení školy, a to len v prípade ak ich ročný príjem prekročí 30-tisíc libier.

7. Vajíčka v chladničke nenájdeš

A teraz trošku neopodstatnených informácií. Angličania vajíčka neskladujú v chladničke, ako je zvykom v iných krajinách sveta.

8. Američania na každom rohu

V Londýne sa nachádza toľko amerických prisťahovalcov, že má človek pocit, že je uprostred New Yorku. Práve títo „miestni“ budú tvoji kamoši.

9. Všetko prepočítavaš

Čokoľvek budeš platiť, budeš to prepočítavať na eurá. Daj pozor na poplatky pri platbe kartou a výmenné kurzy!

10. Čašníci

Vo Veľkej Británii nemusíš nechávať čašníkom prepitné, ako napríklad u nás na Slovensku. Tipsy pre čašníkov sú už zarátané v cene. Ľahšie pre teba. Nemusíš si lámať hlavu, koľko je asi 10-15 % z ceny. Niekedy sa to však prejavuje na ich službách. Môže sa stať, že na objednanie dezertu alebo doplnenie pohára vody si počkáš.

11. Lietať budeš s Raynairom

áto nízko-nákladová letecká spoločnosť sa síce nepýši maximálnymi službami na palube, no obojsmerná letenka po celej krajine za 40 libier stojí za to.

12. Za málo peňazí, veľa oblečenia

Po príchode domov ti určite nebude chýbať dážď a sychravé počasie, no bezpochyby to lacné oblečenie. Za pár libier si nakúpiš v Primarku, H&M, či Marshalls.

PS: Uzávierka prihlášok na štúdium do Anglicka od septembra 2017 je tu už čoskoro – 15. januára 2016.

Tagy článku: #anglicko#štúdium

Kategórie: aktuality

Zaujal ťa program? Nezáväzná registrácia

Čítaj ďalej

Zvládneš precestovať Európu za Red Bull plechovky?

Miluješ cestovanie, no radíš sa do kategórie #BROKEASS študent? Rozumiem! Ja som v tejto situácii nonstop haha, no našla som riešenie! Dokonca je to príprava na WaTko ako stvorená! Viac

Vyhraj školné v Kanade v hodnote 10 000 dolárov!

Už po štvrtýkrát sa s nami môžeš zapojiť do súťaže o školné na vysokej škole v Kanade v hodnote 10… Viac

Čo nového v Kanade – August 2023

Práca v Kanade? Štúdium v Kanade? Emigrácia do Kanady? Počúvaj horúce novinky o aktuálnom dianí v Kanade v našom novom podcaste! Viac

10 NAJ západného pobrežia USA, ktoré musíš vidieť

Naplánuj si vlastný West Coast Roadtrip! Tu je našich 10 NAJ lokalít, ktoré by si mal vidieť. Viac

© Copyright INJOY 2016-2024