Mladý a úspešný Slovák Lukáš Zvala, ktorý pôsobí prevažne v Turecku, si má čo povedať aj so šejkami.
Vyštudoval právo aj MBA. Je zakladateľom aj generálnym sekretárom Turecko-slovenskej obchodnej komory. Nedávno sa dokonca stal poradcom Arab Business Clubu, so sídlom v Dubaji. Jeho prioritou je budovať obchodné vzťahy s Tureckom. Túto krajinu a najmä Istanbul si zamiloval, ale viac nám prezradí už on sám.
1. Prečo a kedy si sa rozhodol budovať obchodné vzťahy s Tureckom?
Vždy som rád niečo tvoril a táto príležitosť prišla ku mne niekedy v roku 2010, kedy som s Turkami založil Turecko-slovenskú alianciu pre vzdelávanie a rozvoj. Aliancia dodnes organizuje rôzne kultúrne a vzdelávacie aktivity a nie len také, ktoré súvisia s Tureckom. Napríklad každý rok organizujeme matematickú olympiádu Pangea, do ktorej sa tento rok zapojilo viac ako 66-tisíc slovenských žiakov. Je to teda najväčšia matematická súťaž na Slovensku a financujeme ju celú my. V júni sa slávnostného odovzdávania cien dokonca zúčastnil aj Minister školstva vedy a vyskumu Juraj Draxler.
Posledné dva roky sa však naplno venujem rozvoju obchodu medzi Tureckom a Slovenskom, prostredníctvom Turecko-slovenskej obchodnej komory. Potenciál medzi oboma krajinami je obrovský, takže je to pre mňa veľká motivácia a zároveň hobby :).
2. Čo ťa v práci najviac inšpiruje?
Súčasťou mojej práce je cestovanie. Každý mesiac som v Turecku, najmä v Istanbule, ktorý sa stal pre mňa druhým domovom. Je to obrovská kozmopolitná metropola, v ktorej sa dá nájsť všetko. Takže práve tam dokážem nazbierať najviac inšpirácie. Človek by nemal zostať na jednom mieste, čím je život pestrejší, tým viac inšpirácie sa k nám dostáva.
3. Čo máš na svojej práci najradšej?
Asi Istanbul a všetko, čo k nemu patrí :-). Inšpiruje ma, a to produkuje nápady a motiváciu, ktorá je mojim hnacím motorom. Ako som už spomínal, baví ma tvoriť niečo nové. Je to cesta, ktorú som si vybral.
4. Čo máš na svojej práci najmenej rád?
Na každej ceste bývajú prekážky…najmä ľudský faktor 🙂
5. Bez čoho si nevieš predstaviť svoju prácu?
Bez tureckého čaju :-).
6. Akú radu by si dal budúcim študentom, ktorí by taktiež chceli pracovať v oblasti medzinárodných vzťahov?
V prvom rade ich to musí baviť, čo nerobíme od srdca, v tom nebudeme nikdy úspešní.
7. Ako najradšej tráviš svoj voľný čas?
Záleží od stupňa únavy.
- prvý stupeň: ležanie
- druhý stupeň: ležanie s knižkou
- tretí stupeň: šport
Mám rád všetky tri.
8. Ako vyzerá tvoj bežný deň?
8:00 budík, raňajky, sprcha
9:00 emaily, plánovanie, sociálne média 🙂
10:00 stretnutia s partnermi a klientami (riešime nové či rozpracované obchodné projekty, ktoré sa väčšinou týkajú Turecka).
13:00 obed (som takmer vegetarián)
14:00 pokračovanie stretnutí s partnermi a klientami
17:00 čas pre seba, premýšlanie a plánovanie, prípadne šport
19:00 zdravá ľahká večera s priateľmi 🙂
20:00 sprcha a oddych
21:00 emaily, sociálne média, online média a práca na projektoch
00:00 minimálny čas, kedy zvyknem ísť spať
Víkendy:
- čas pre seba, rodinu a priateľov, čítanie kníh (sebarozvoj), spánok, večer televízia (cez týždeň neviem čo je TV)
- šport (plávanie, posilka, beh, turistika, tenis, snowboard)
Ak aj teba zaujímajú medzinárodné a obchodné vzťahy a rád by si vybudoval niečo podobné ako Lukáš, skús svoje vedomosti nadobudnúť napríklad v Anglicku alebo Holandsku. University of Applied Sciences – FONTYS, má pre teba program International Business Economics. Neváhaj a chyť svoju budúcnosť pevne do rúk. A raz možno budeš aj ty súčasťou našich Injoy interviews.
Janka Slačková