(Po-Pi: 9 - 17)

Každý občan Európskej únie má možnosť využiť študentskú pôžičku na školné od britskej vlády na pokrytie celého bakalárskeho štúdia v UKSplácanie začne najskôr o rok po skončení štúdia a to len za podmienky, že tvoj hrubý mesačný príjem presiahne určitú čiastku.

Táto čiastka sa vypočíta podľa krajiny, v ktorej budeš pracovať. U nás v SR je momentálne na úrovni 1 206 € mesačne, keby si chcel zostať vo Veľkej Británii je táto čiastka aktuálne 1 458 £ mesačne.

Aká bude tvoja mesačná splátka? Pomerne nízka, pretože to bude len 9% z príjmu zo spomínanej čiastky. Pre lepšiu predstavu ti uvádzame konkrétny príklad v nasledovnej tabuľke:

 • < 1 206 €
 • 1 500 €
 • 2 000 €
 • 2 500 €
 • 3 000 €

 • nesplácaš
 • 26,50 €
 • 71,50 €
 • 116,50 €
 • 161,50 €

Ďalšou skvelou správou je, že pokiaľ ti kedykoľvek v priebehu splácania klesne plat, alebo nebudeš mať prácu, splácanie sa preruší. Tridsať rokov po ukončení štúdia akýkoľvek zostatok z dlhu zaniká. Nezáleží, koľko percent z čiastky bolo splatených, nič už proste platiť nemusíš!

Podmienky udelenia pôžičky:

 • občan EÚ
 • zatiaľ nemáš žiaden vysokoškolský titul a na žiadnej VŠ si neštudoval dlhšie ako 1 semester
 • si prijatý na bakalárske štúdium vo Veľkej Británii

Pokiaľ spĺňaš všetky tri spomínané podmienky, pôžička ti bude schválená. Nie je to zložité.

Pre maximálne zjednodušenie ti uvádzame príklad Janky:

Janka začala študovať na University of Bedfordshire, odbor Business Management. Tri roky študovala v UK, domov letela na prázdniny a Vianoce, proste paráda! Potom sa vrátila späť na Slovensko a našla si prácu v medzinárodnej firme. Začala s nástupným platom 1 100 €. Pohoda. So študentskou pôžičkou si nemusela robiť starosti. Po dvoch rokoch sa vypracovala na vyššiu pozíciu a zarába 1 600 €. Až teraz začína so splácaním, ale len 35,50 € mesačne. Nijak ju to neobmedzuje, môže byť v kľude. Prečo? Pretože keby o prácu prišla, alebo sa jej opäť zníži príjem pod stanovenú čiastku, splácanie sa pozastaví. Ak by už nikdy nezarábala viac ako je stanovená čiastka kým pôjde do dôchodku, zvyšok dlhu jej prepadne. Janka sa však chce mať dobre a zároveň je vďačná za možnosť študovať v UK, že je sama motivovaná zarábať viac a splatiť svoj dlh anglickej vláde.

Pôžičku od britskej vlády využívajú stovky až tisíce európskych aj britských študentov každý rok. Tak prečo nie aj ty, keď je to tak jednoduché?

PS: Uzávierka prihlášok na štúdium do Anglicka od septembra 2017 je tu už čoskoro – 15. januára 2016.

Tagy článku: #anglicko#štúdium

Kategórie: aktuality

Zaujal ťa program? Nezáväzná registrácia

Čtěte dále

US Embassy ultimate survival guide

Aj ty máš už o pár dní pohovor na americkej ambasáde? Pripravili sme pre teba krátky, ale originálny US Embassy Survival Guide k úspešnému zvládnutiu pohovoru s americkou konzulkou v Bratislave. Viac

Čo nového v Kanade – Február 2023

Práca v Kanade? Štúdium v Kanade? Emigrácia? Počúvaj horúce novinky o aktuálnom dianí a celkovej situácii v krajine javorového listu…. Viac

Čo nového v Kanade – Október 2022

Práca v Kanade? Štúdium v Kanade? Emigrácia do Kanady? Počúvaj horúce novinky o aktuálnom dianí v Kanade v našom novom podcaste! Viac

Kto vyhral štúdium v Kanade v hodnote 6000€?

Kto vyhrá štúdium v Kanade v hodnote 6000€? Zahlasuj za svojho favorita v tomto článku! Viac

Chceš zasielať články
z nášho Blogu?

Kliknutím na tlačidlo odoslať beriem na
vedomie nevyhnutné spracovanie osobných údajov.

© Copyright INJOY 2016-2023