Výučba na holandských univerzitách prebieha mierne odlišne v porovnaní so slovenskými univerzitami. Študenti sa pripravujú kontinuálne a často pracujú na tzv. assignmentoch, ktoré zasielajú do informačného systému školy, spravidla do piatkovej polnoci, každý týždeň počas semestra ;). Odlišný je aj spôsob financovania škôl. Zatiaľ čo u nás sa študuje zadarmo, školné na vysokých školách v Holandsku sa pohybuje v rozmedzí od 1800 až do 2000 € za jeden akademický rok. Školné sa hradí jednorázovo pred začiatkom semestra, alebo v mesačných splátkach. Úroveň vzdelávacieho programu je veľmi vysoká! Vybavenie škôl je neporovnateľné, motivácia učiť a byť učený, taktiež.

bog_holandsko_fontys

ŠTIPENDIÁ, GRANTY, PÔŽIČKY

Školy podporujú svojich študentov pomocou rôznych štipendií. Holandská vláda tiež ponúka dostupné študentské pôžičky, ktoré môžete začať splácať až po skončení štúdia. Od 1 .septembra 2015 môžu študenti získať pôžičku až 1667 € na mesiac. Je na zvážení študenta, či zažiada o možnú plnú sumu, alebo len o časť. So žiadosťou o túto pôžičku vám ihneď po príchode pomôže školský tútor. Bude sa vám venovať počas celého pobytu, uvedie vás do štúdia a chodu univerzity, pomôže so všetkými potrebnými dokumentmi, či riešením prípadných iných problémov.

bog_holandsko_fontys-7

PRACOVNÉ MOŽNOSTI V HOLANDSKU

Popri škole si študent môže nájsť aj brigádu. Možnosti zamestnanie sú široké. Najčastejšie si študenti privyrábajú ako čašníci, barmani alebo iné pomocné sily v reštauráciách a baroch. Takmer 80% obyvateľov Holandska hovorí anglickým jazykom, študenti sa preto nemusia obávať jazykovej bariéry. Osvojenie si holandského jazyka vám však určite rozšíri výber pracovných možností.

bog_holandsko_fontys-6

POISTENIE

Pred svojím odchodom by ste určite nemali zabudnúť zažiadať o vydanie európskeho preukazu zdravotného poistenia. Každá z poisťovní ponúka poistenie pre študentov, pri dlhodobom vycestovaní za štúdiom, či stážou to vychádza cca 30 € za mesiac. Takéto špeciálne poistenie vám zahŕňa zdravotné a úrazové ošetrenie, krádež batožiny a taktiež pokrýva náhradu škody, v prípade, že niekomu poškodíte aj vy.

V prípade, že sa popri štúdiu v Holandsku zamestnáte, budete si musieť zariadiť holandské zdravotné poistenie. To sa pohybuje okolo 80 eur mesačne. Nezúfajte však! Dúfam, že vás neprekvapí, že ešte aj v tomto prípade máte nárok na ďalší príspevok (príspevok na zdravotné poistenie = zorgroeslag), ktoré tiež vybavíte na finančnom úrade.

Príklad pre predstavu: študent, ktorý popri škole v Holandsku pracuje, si platí poistenie vo výške 81 eur. Zažiadal o príspevok a vláda mu na účet pošle 78 eur späť. Náklady na jeho holandské zdravotné poistenie sú teda 3 eurá mesačne. Sociálny systém funguje naozaj dokonale!

 

bog_holandsko_fontys-5

UBYTOVANIE

Celkové náklady dokáže zvýšiť ubytovanie, či doprava. Veľa študentov preto hľadá ubytovanie spôsobom „share flat“. Kto nemá čas hľadať si spolubývajúcich, môže využiť organizáciu DUWO. Tá spolupracuje s holandskými školami a študentom nájde ubytovanie tak, aby to nemali ďaleko ani do školy a bolo to pre nich ekonomicky nenáročné.

Veľa študentov si našlo svoje bývanie aj cez facebookové skupiny, kde si študenti, zväčša zahraniční, vymieňajú rady a svoje skúsenosti. Nájom za „sharovanie“ ťa výjde od 300 do 450 €. Čím skôr začneš hľadať, tým ľahšie nájdeš to pravé pre teba! Ak patríš k starším študentom, teda máš 23 rokov a viac, a nebaví ťa sharovať byt s inými ľuďmi a chceš bývať sám, holandské úrady ti v tom pomôžu. Keď nájdeš byt do 710 eur mesačne, ktorý má vlastnú kuchyňu a kúpeľňu, stačí už len zažiadať finančný úrad (belastingdienst) o príspevok (huurtoeslagen) a vláda ti každý mesiac na tvoj účet pošle príspevok na bývanie vo výške 335 €.

DOPRAVA

Dopravu riešia študenti väčšinou kúpou bicykla. Ten pohodlne „odparkujete“ pred školou, kde sú na to pripravení. V Holandsku je bicykel veľmi populárny dopravný prostriedok. Množstvo ľudí ho využíva aj vďaka kvalitne vybudovaným cestičkám pre cyklistov a v konečnom dôsledku šetria peniaze a čas. Na cestovanie dopravnými prostriedkami si určite zriaďte OV-Chipkaart. Tá platí na každý jeden druh dopravy (autobusy, vlaky, metro, električky, lode) po celom Holandsku!

bog_holandsko_city bikes

Po príchode do Holandska netreba zabudnúť na vybavenie študentskej karty. Tá môže ušetriť nemalú čiastku peňazí mesačne. Jedná sa predovšetkým o zľavy na dopravu, do múzeí, kín, barov, reštaurácií a pomôže vám aj pri zriaďovaní holandského bankového účtu, ktorý je úplnou nutnosťou. Nezabudnite sa na ňu spýtať svojho tútora.

Komunikácia s úradmi sa dnes pomaly presúva na internet. O väčšinu príspevkov žiadate online a vyriešite to teda jednoducho z pohodlia domova. Po príchode do Holandska, keď už budete mať aj svoju adresu, nezabudni zažiadať o DigiD. Budete mať svoj vlastný login, vďaka ktorému sa prihlásite na všetky stránky.

GOOD LUCK pri štúdiu v Holandsku!

Tagy článku: #holandsko#štúdium

Kategórie: aktuality

Zaujal ťa program? Nezáväzná registrácia

Čítaj ďalej

Zvládneš precestovať Európu za Red Bull plechovky?

Miluješ cestovanie, no radíš sa do kategórie #BROKEASS študent? Rozumiem! Ja som v tejto situácii nonstop haha, no našla som riešenie! Dokonca je to príprava na WaTko ako stvorená! Viac

Vyhraj školné v Kanade v hodnote 10 000 dolárov!

Už po štvrtýkrát sa s nami môžeš zapojiť do súťaže o školné na vysokej škole v Kanade v hodnote 10… Viac

Čo nového v Kanade – August 2023

Práca v Kanade? Štúdium v Kanade? Emigrácia do Kanady? Počúvaj horúce novinky o aktuálnom dianí v Kanade v našom novom podcaste! Viac

10 NAJ západného pobrežia USA, ktoré musíš vidieť

Naplánuj si vlastný West Coast Roadtrip! Tu je našich 10 NAJ lokalít, ktoré by si mal vidieť. Viac

© Copyright INJOY 2016-2024