(Po-Pi: 9 - 17)

Výučba na holandských univerzitách prebieha mierne odlišne v porovnaní so slovenskými univerzitami. Študenti sa pripravujú kontinuálne a často pracujú na tzv. assignmentoch, ktoré zasielajú do informačného systému školy, spravidla do piatkovej polnoci, každý týždeň počas semestra ;). Odlišný je aj spôsob financovania škôl. Zatiaľ čo u nás sa študuje zadarmo, školné na vysokých školách v Holandsku sa pohybuje v rozmedzí od 1800 až do 2000 € za jeden akademický rok. Školné sa hradí jednorázovo pred začiatkom semestra, alebo v mesačných splátkach. Úroveň vzdelávacieho programu je veľmi vysoká! Vybavenie škôl je neporovnateľné, motivácia učiť a byť učený, taktiež.

bog_holandsko_fontys

ŠTIPENDIÁ, GRANTY, PÔŽIČKY

Školy podporujú svojich študentov pomocou rôznych štipendií. Holandská vláda tiež ponúka dostupné študentské pôžičky, ktoré môžete začať splácať až po skončení štúdia. Od 1 .septembra 2015 môžu študenti získať pôžičku až 1667 € na mesiac. Je na zvážení študenta, či zažiada o možnú plnú sumu, alebo len o časť. So žiadosťou o túto pôžičku vám ihneď po príchode pomôže školský tútor. Bude sa vám venovať počas celého pobytu, uvedie vás do štúdia a chodu univerzity, pomôže so všetkými potrebnými dokumentmi, či riešením prípadných iných problémov.

bog_holandsko_fontys-7

PRACOVNÉ MOŽNOSTI V HOLANDSKU

Popri škole si študent môže nájsť aj brigádu. Možnosti zamestnanie sú široké. Najčastejšie si študenti privyrábajú ako čašníci, barmani alebo iné pomocné sily v reštauráciách a baroch. Takmer 80% obyvateľov Holandska hovorí anglickým jazykom, študenti sa preto nemusia obávať jazykovej bariéry. Osvojenie si holandského jazyka vám však určite rozšíri výber pracovných možností.

bog_holandsko_fontys-6

POISTENIE

Pred svojím odchodom by ste určite nemali zabudnúť zažiadať o vydanie európskeho preukazu zdravotného poistenia. Každá z poisťovní ponúka poistenie pre študentov, pri dlhodobom vycestovaní za štúdiom, či stážou to vychádza cca 30 € za mesiac. Takéto špeciálne poistenie vám zahŕňa zdravotné a úrazové ošetrenie, krádež batožiny a taktiež pokrýva náhradu škody, v prípade, že niekomu poškodíte aj vy.

V prípade, že sa popri štúdiu v Holandsku zamestnáte, budete si musieť zariadiť holandské zdravotné poistenie. To sa pohybuje okolo 80 eur mesačne. Nezúfajte však! Dúfam, že vás neprekvapí, že ešte aj v tomto prípade máte nárok na ďalší príspevok (príspevok na zdravotné poistenie = zorgroeslag), ktoré tiež vybavíte na finančnom úrade.

Príklad pre predstavu: študent, ktorý popri škole v Holandsku pracuje, si platí poistenie vo výške 81 eur. Zažiadal o príspevok a vláda mu na účet pošle 78 eur späť. Náklady na jeho holandské zdravotné poistenie sú teda 3 eurá mesačne. Sociálny systém funguje naozaj dokonale!

 

bog_holandsko_fontys-5

UBYTOVANIE

Celkové náklady dokáže zvýšiť ubytovanie, či doprava. Veľa študentov preto hľadá ubytovanie spôsobom „share flat“. Kto nemá čas hľadať si spolubývajúcich, môže využiť organizáciu DUWO. Tá spolupracuje s holandskými školami a študentom nájde ubytovanie tak, aby to nemali ďaleko ani do školy a bolo to pre nich ekonomicky nenáročné.

Veľa študentov si našlo svoje bývanie aj cez facebookové skupiny, kde si študenti, zväčša zahraniční, vymieňajú rady a svoje skúsenosti. Nájom za „sharovanie“ ťa výjde od 300 do 450 €. Čím skôr začneš hľadať, tým ľahšie nájdeš to pravé pre teba! Ak patríš k starším študentom, teda máš 23 rokov a viac, a nebaví ťa sharovať byt s inými ľuďmi a chceš bývať sám, holandské úrady ti v tom pomôžu. Keď nájdeš byt do 710 eur mesačne, ktorý má vlastnú kuchyňu a kúpeľňu, stačí už len zažiadať finančný úrad (belastingdienst) o príspevok (huurtoeslagen) a vláda ti každý mesiac na tvoj účet pošle príspevok na bývanie vo výške 335 €.

DOPRAVA

Dopravu riešia študenti väčšinou kúpou bicykla. Ten pohodlne „odparkujete“ pred školou, kde sú na to pripravení. V Holandsku je bicykel veľmi populárny dopravný prostriedok. Množstvo ľudí ho využíva aj vďaka kvalitne vybudovaným cestičkám pre cyklistov a v konečnom dôsledku šetria peniaze a čas. Na cestovanie dopravnými prostriedkami si určite zriaďte OV-Chipkaart. Tá platí na každý jeden druh dopravy (autobusy, vlaky, metro, električky, lode) po celom Holandsku!

bog_holandsko_city bikes

Po príchode do Holandska netreba zabudnúť na vybavenie študentskej karty. Tá môže ušetriť nemalú čiastku peňazí mesačne. Jedná sa predovšetkým o zľavy na dopravu, do múzeí, kín, barov, reštaurácií a pomôže vám aj pri zriaďovaní holandského bankového účtu, ktorý je úplnou nutnosťou. Nezabudnite sa na ňu spýtať svojho tútora.

Komunikácia s úradmi sa dnes pomaly presúva na internet. O väčšinu príspevkov žiadate online a vyriešite to teda jednoducho z pohodlia domova. Po príchode do Holandska, keď už budete mať aj svoju adresu, nezabudni zažiadať o DigiD. Budete mať svoj vlastný login, vďaka ktorému sa prihlásite na všetky stránky.

GOOD LUCK pri štúdiu v Holandsku!

Tagy článku: #holandsko#štúdium

Kategórie: aktuality

Zaujal ťa program? Nezáväzná registrácia

Čítaj ďalej

Vyhraj školné v Kanade v hodnote 10 000 dolárov!

Už po štvrtýkrát sa s nami môžeš zapojiť do súťaže o školné na vysokej škole v Kanade v hodnote 10… Viac

Čo nového v Kanade – August 2023

Práca v Kanade? Štúdium v Kanade? Emigrácia do Kanady? Počúvaj horúce novinky o aktuálnom dianí v Kanade v našom novom podcaste! Viac

10 NAJ západného pobrežia USA, ktoré musíš vidieť

Naplánuj si vlastný West Coast Roadtrip! Tu je našich 10 NAJ lokalít, ktoré by si mal vidieť. Viac

US Embassy ultimate survival guide

Aj ty máš už o pár dní pohovor na americkej ambasáde? Pripravili sme pre teba krátky, ale originálny US Embassy Survival Guide k úspešnému zvládnutiu pohovoru s americkou konzulkou v Bratislave. Viac

© Copyright INJOY 2016-2023