(Po-Pi: 9 - 17)

Brexit je pojem zložený z dvoch slov: Británia a exit. Keďže Briti sa vyslovili za odchod z EU vo veľmi tesnom referende, v budúcnosti môžu Európania očakávať viaceré administratívne zmeny v UK, ale aj v ostatných štátoch EU.

Aké pracovné a študijné možnosti Brexit prinesie alebo odnesie v nasledujúcom akademickom roku 2016/2017?

Zatiaľ je Spojené kráľovstvo stále plnohodnotný člen EU, a to až do momentu, kým sa aktivuje článok 50 lisabonskej zmluvy, ktorý zaháji dvojročnú lehotu pre vyjednávanie odchodu z EU. Preto netreba prepadať panike. Zmena nenastane zo dňa na deň, ale odstúpenie bude predchádzať zložitému procesu vyjednávaní, ktoré budú zavŕšené odstúpením po vyriešení strategických otázok spojených s odstupom do dvoch či troch rokov.

K Brexitu sa vyjadril aj zakladateľ Czech-usu Jindřich Josífek: „Možná přibude pasová kontrola navíc na letištích, ale hlad po pracovní síle se nezmnení, a pevně věrím, že i univerzity nebudou nijak polevovat v přijímaní študentů z Evropské unie.“

exit-prexit-pre-slovakov

Študenti prijímajúci študentské pôžičky alebo tí, ktorí by mali začať prijímať študentské pôžičky od nasledujúceho školského roka 2016/2017 by nemali pociťovať zmenu vo financovaní až do ukončenia ich štúdia. Inštitúcia „Universities UK“ zastrešujúca všetky vysoké školy a „Student Loan Company“ (ďalej len „SLC“) ponúkajúca program pôžičiek, sa predbežne dohodli na zachovaní pôvodného systému udeľovania študentských pôžičiek a zároveň sa dohodli na spoločnom lobbingu za udržanie súčasných vízových a študijných podmienok pre študentov z EU.

V praxi sa dá požiadať o pôžičku ako aj o štipendium od SLC, ak je študent vyhodnotený ako spôsobilý na ich prijímanie. Na schválenie „jednoduchej“ pôžičky a peniaze šetriaceho štipendia sú stanovené odlišné podmienky.

  • Pôžičku na pokrytie školného je možné schváliť študentovi z krajiny EU, ak žije v Európskom ekonomickom priestore minimálne 3 roky.
  • Štipendium je možné schváliť študentovi z krajiny EU, ak žije v Spojenom kráľovstve najmenej 3 roky.

Nakonic už len dodávame, že napriek všetkým podmienkam a štatútom platí zlaté pravidlo, že študenti by sa mali predovšetkým informovať a konzultovať o svojich možnostiach s ekonomickým oddelením na ich univerzite alebo na webovej stránke GOV.UK na akú podporu majú nárok.

Tagy článku: #anglicko#štúdium

Kategórie: aktuality

Zaujal ťa program? Nezáväzná registrácia

Čítaj ďalej

Zvládneš precestovať Európu za Red Bull plechovky?

Miluješ cestovanie, no radíš sa do kategórie #BROKEASS študent? Rozumiem! Ja som v tejto situácii nonstop haha, no našla som riešenie! Dokonca je to príprava na WaTko ako stvorená! Viac

Vyhraj školné v Kanade v hodnote 10 000 dolárov!

Už po štvrtýkrát sa s nami môžeš zapojiť do súťaže o školné na vysokej škole v Kanade v hodnote 10… Viac

Čo nového v Kanade – August 2023

Práca v Kanade? Štúdium v Kanade? Emigrácia do Kanady? Počúvaj horúce novinky o aktuálnom dianí v Kanade v našom novom podcaste! Viac

10 NAJ západného pobrežia USA, ktoré musíš vidieť

Naplánuj si vlastný West Coast Roadtrip! Tu je našich 10 NAJ lokalít, ktoré by si mal vidieť. Viac

© Copyright INJOY 2016-2024