(Po-Pi: 9 - 17)

Brexit je pojem zložený z dvoch slov: Británia a exit. Keďže Briti sa vyslovili za odchod z EU vo veľmi tesnom referende, v budúcnosti môžu Európania očakávať viaceré administratívne zmeny v UK, ale aj v ostatných štátoch EU.

Aké pracovné a študijné možnosti Brexit prinesie alebo odnesie v nasledujúcom akademickom roku 2016/2017?

Zatiaľ je Spojené kráľovstvo stále plnohodnotný člen EU, a to až do momentu, kým sa aktivuje článok 50 lisabonskej zmluvy, ktorý zaháji dvojročnú lehotu pre vyjednávanie odchodu z EU. Preto netreba prepadať panike. Zmena nenastane zo dňa na deň, ale odstúpenie bude predchádzať zložitému procesu vyjednávaní, ktoré budú zavŕšené odstúpením po vyriešení strategických otázok spojených s odstupom do dvoch či troch rokov.

K Brexitu sa vyjadril aj zakladateľ Czech-usu Jindřich Josífek: „Možná přibude pasová kontrola navíc na letištích, ale hlad po pracovní síle se nezmnení, a pevně věrím, že i univerzity nebudou nijak polevovat v přijímaní študentů z Evropské unie.“

exit-prexit-pre-slovakov

Študenti prijímajúci študentské pôžičky alebo tí, ktorí by mali začať prijímať študentské pôžičky od nasledujúceho školského roka 2016/2017 by nemali pociťovať zmenu vo financovaní až do ukončenia ich štúdia. Inštitúcia „Universities UK“ zastrešujúca všetky vysoké školy a „Student Loan Company“ (ďalej len „SLC“) ponúkajúca program pôžičiek, sa predbežne dohodli na zachovaní pôvodného systému udeľovania študentských pôžičiek a zároveň sa dohodli na spoločnom lobbingu za udržanie súčasných vízových a študijných podmienok pre študentov z EU.

V praxi sa dá požiadať o pôžičku ako aj o štipendium od SLC, ak je študent vyhodnotený ako spôsobilý na ich prijímanie. Na schválenie „jednoduchej“ pôžičky a peniaze šetriaceho štipendia sú stanovené odlišné podmienky.

  • Pôžičku na pokrytie školného je možné schváliť študentovi z krajiny EU, ak žije v Európskom ekonomickom priestore minimálne 3 roky.
  • Štipendium je možné schváliť študentovi z krajiny EU, ak žije v Spojenom kráľovstve najmenej 3 roky.

Nakonic už len dodávame, že napriek všetkým podmienkam a štatútom platí zlaté pravidlo, že študenti by sa mali predovšetkým informovať a konzultovať o svojich možnostiach s ekonomickým oddelením na ich univerzite alebo na webovej stránke GOV.UK na akú podporu majú nárok.

Tagy článku: #anglicko#štúdium

Kategórie: aktuality

Zaujal ťa program? Nezáväzná registrácia

Čítaj ďalej

Vyhraj školné v Kanade v hodnote 10 000 dolárov!

Už po štvrtýkrát sa s nami môžeš zapojiť do súťaže o školné na vysokej škole v Kanade v hodnote 10… Viac

Čo nového v Kanade – August 2023

Práca v Kanade? Štúdium v Kanade? Emigrácia do Kanady? Počúvaj horúce novinky o aktuálnom dianí v Kanade v našom novom podcaste! Viac

10 NAJ západného pobrežia USA, ktoré musíš vidieť

Naplánuj si vlastný West Coast Roadtrip! Tu je našich 10 NAJ lokalít, ktoré by si mal vidieť. Viac

US Embassy ultimate survival guide

Aj ty máš už o pár dní pohovor na americkej ambasáde? Pripravili sme pre teba krátky, ale originálny US Embassy Survival Guide k úspešnému zvládnutiu pohovoru s americkou konzulkou v Bratislave. Viac

© Copyright INJOY 2016-2023