(Po-Pi: 9 - 17)

Brexit je pojem zložený z dvoch slov: Británia a exit. Keďže Briti sa vyslovili za odchod z EU vo veľmi tesnom referende, v budúcnosti môžu Európania očakávať viaceré administratívne zmeny v UK, ale aj v ostatných štátoch EU.

Aké pracovné a študijné možnosti Brexit prinesie alebo odnesie v nasledujúcom akademickom roku 2016/2017?

Zatiaľ je Spojené kráľovstvo stále plnohodnotný člen EU, a to až do momentu, kým sa aktivuje článok 50 lisabonskej zmluvy, ktorý zaháji dvojročnú lehotu pre vyjednávanie odchodu z EU. Preto netreba prepadať panike. Zmena nenastane zo dňa na deň, ale odstúpenie bude predchádzať zložitému procesu vyjednávaní, ktoré budú zavŕšené odstúpením po vyriešení strategických otázok spojených s odstupom do dvoch či troch rokov.

K Brexitu sa vyjadril aj zakladateľ Czech-usu Jindřich Josífek: „Možná přibude pasová kontrola navíc na letištích, ale hlad po pracovní síle se nezmnení, a pevně věrím, že i univerzity nebudou nijak polevovat v přijímaní študentů z Evropské unie.“

exit-prexit-pre-slovakov

Študenti prijímajúci študentské pôžičky alebo tí, ktorí by mali začať prijímať študentské pôžičky od nasledujúceho školského roka 2016/2017 by nemali pociťovať zmenu vo financovaní až do ukončenia ich štúdia. Inštitúcia „Universities UK“ zastrešujúca všetky vysoké školy a „Student Loan Company“ (ďalej len „SLC“) ponúkajúca program pôžičiek, sa predbežne dohodli na zachovaní pôvodného systému udeľovania študentských pôžičiek a zároveň sa dohodli na spoločnom lobbingu za udržanie súčasných vízových a študijných podmienok pre študentov z EU.

V praxi sa dá požiadať o pôžičku ako aj o štipendium od SLC, ak je študent vyhodnotený ako spôsobilý na ich prijímanie. Na schválenie „jednoduchej“ pôžičky a peniaze šetriaceho štipendia sú stanovené odlišné podmienky.

  • Pôžičku na pokrytie školného je možné schváliť študentovi z krajiny EU, ak žije v Európskom ekonomickom priestore minimálne 3 roky.
  • Štipendium je možné schváliť študentovi z krajiny EU, ak žije v Spojenom kráľovstve najmenej 3 roky.

Nakonic už len dodávame, že napriek všetkým podmienkam a štatútom platí zlaté pravidlo, že študenti by sa mali predovšetkým informovať a konzultovať o svojich možnostiach s ekonomickým oddelením na ich univerzite alebo na webovej stránke GOV.UK na akú podporu majú nárok.

Tagy článku: #anglicko#štúdium

Kategórie: aktuality

Zaujal ťa program? Nezáväzná registrácia

Čtěte dále

Čo nového v Kanade – Október 2022

Práca v Kanade? Štúdium v Kanade? Emigrácia do Kanady? Počúvaj horúce novinky o aktuálnom dianí v Kanade v našom novom podcaste! Viac

Kto vyhral štúdium v Kanade v hodnote 6000€?

Kto vyhrá štúdium v Kanade v hodnote 6000€? Zahlasuj za svojho favorita v tomto článku! Viac

Podcast: Austrálske pracovné s študijné programy 2022 | Injoy agency

Práca a štúdium v Austrálii v jednom podcaste. Vypočuj si ako aj ty môžeš zažiť Austráliu na vlastnej koži. Viac

Čo nového v Kanade (celoročné zhrnutie) – December 2021

Práca v Kanade? Štúdium v Kanade? Ako to bolo v roku 2021 a ako to bude ďalší rok? Počúvaj horúce… Viac

Chceš zasielať články
z nášho Blogu?

Kliknutím na tlačidlo odoslať beriem na
vedomie nevyhnutné spracovanie osobných údajov.

© Copyright INJOY 2016-2023