Ako nás práca v Kanade urobila šťastnejšími

Janka má 27 rokov, Zuzka 26. Spoločne vyštudovali Ekonomickú univerzitu v Bratislave a spoločne sa tiež rozhodli vycestovať na program Working Holiday 2015 do Kanady. Nechceli sa hneď po škole zaradiť do bežného pracovného tempa. Rozhodli sa zažiť najskôr život v inej krajine a získať tak množstvo zážitkov a dobrodružstiev. Po predošlých pozitívnych skúsenostiach s programom Work and Travel USA, si tentokrát zvolili Kanadu. Na výber mali Vancouver, Toronto, alebo Montreal a rozhodli sa pre Vancouver!

zuzka a janka v kanade-3

Working Holiday in Canada. Tak znel názov pracovného programu v Kanade, ktorý sme si s kamarátkou Zuzkou vybrali a s pomocou Injoy Agency získali všetko potrebné. V januári sme vycestovali do tejto úžasnej krajiny. Po 17 hodinovom lete nás na letisku čakali Zuzkiny priatelia, u ktorých sme aj prvé dva týždne bývali. Veľa nám poradili!

zuzka a janka v kanade-8

Pomohli im na úvod pobytu vybaviť nasledovné:

  • SIN number na úrade (bez ktorého nemôžete v Kanade pracovať)
  • účet v banke
  • sim-kartu do telefónu

Je dobré si kanadské číslo zabezpečiť hneď po príchode do krajiny. Prípadný zamestnávateľ vám má kam zavolať, keď si hľadáte prácu. Hneď ako si všetko dievčatá povybavovali, začali s hľadaním práce a vlastného bývania. Po niekoľkých dňoch hľadania sa nasťahovali do “one bedroom” apartmánu v časti North Vancouver. Na rozdiel od slovenských prenájmov sa tu dievčatá nestretli so zariadenými bytmi.

Po úvodnom zabývaní sa, sme začali chodiť do slovenskej katolíckej komunity, ktorá sa nachádza v časti New Westminster. Všetci ľudia tam boli nesmierne milí a láskaví. Jeden manželský pár nám dal svoju starú posteľ, ďalší nám dali šálky, príbor, taniere a hrnce, ktoré už nepoužívali. Stôl a stoličky nám dala naša kanadská prenajímateľka. Tá si nás veľmi obľúbila, pretože sme nájomné vždy zaplatili načas a na byte sme nerobili žiaden „bordel“.

zuzka a janka v kanade

Prvú prácu si dievčatá našli pomerne rýchlo v eco friendly upratovacej spoločnosti. Podarilo sa im získať prácu na trvalý úväzok. Bol február a keďže firma nemala až tak veľa práce, po mesiaci si našli ďalšie part-time joby. Janka začala pracovať v indickej reštaurácií ako čašníčka, Zuzka v “shoppers drug markete”, teda v drogérii. Obe práce si Janka veľmi pochvaľuje, pretože všade spoznávala veľa nových ľudí. V prvej práci mala veľa zahraničných kolegov, ktorí boli na podobnom programe ako ona. V reštaurácii pracovala s neskutočne milými ľudmi z Indie. Obľúbila si ich a často si s nimi po práci zašli obe slovenky posedieť do niektorého z útulných barov Vancouveru.

zuzka a janka v kanade-6

Kanada mi prirástla k srdcu. Po roku som si priniesla mnoho zážitkov, na ktoré nezabudnem. Páči sa mi, že za celý čas čo som tam pracovala, som nepocítila žiaden stres z práce alebo iných vecí, ktoré som zažívala doma. Je to veľmi multikultúrna krajina. Ľudia sú tu z rôznych kútov sveta, a preto sa nikto na vás nepozerá ako na cudzinca. Nikto vás za nič neodsudzuje, všetci sú ku vám milí, priateľskí, ochotní vám pomôcť, poradiť. Či už sme sa pýtali na cestu na ulici, alebo chceli poradiť v obchode, vždy sme dostali odpoveď s úsmevom na perách.

zuzka a janka v kanade-2

Vancouver je mesto, kde si všetci nájdu to svoje. Sú tu hory aj oceán. V zime stačí nasadnúť na autobus a za pol hodiny sa lyžujete. V lete je mesto a jeho okolie ideálne na turistiku. Možností je tu naozaj nespočetne. Vždy keď mali dievčatá voľno, vydali sa na túry. Kanadskú prírodu hodnotia ako prekrásnu. Okolie Vancouveru je tiež známe priezračnými jazerami. Výhľady, ktoré stoja za to, z nich môžete mať, ak sa vydáte na 1 až 4 hodinové túry.

zuzka a janka v kanade-7

Čo sa týka mestskej dopravy vo Vancouveri, ľudia využívajú:

  • autobusy
  • skytrains – metro nad zemou
  • seabusy – lodná preprava

“Seabusy” dievčatá využívali, keď sa chceli dostať z dowtownu do časti North-West Vancouver. Jedlo si nakupovali v hlavne klasických supermarketoch ako Walmart, Metro a Superstore. Zeleninu a ovocie si kupovali na trhoch u Peržanov. Bolo vždy čerstvé a omnoho lacnejšie ako v supermarketoch. Oblečenie nakupovali v obchode Winners, v ktorom našli aj značkové oblečenie za oveľa nižšie ceny.

zuzka a janka v kanade-4

Pre kanadské počasie sú typické veľké rozdiely medzi letom a zimou. Zima trvá trochu dlhšie ako u nás. Vo Vancouveri v zime často prší a fúka silný vietor, takže ani dáždnik veľmi nepomáhal! Naopak leto bolo úžasné, teplé a slnečné.

zuzka a janka v kanade-10

Janka aj Zuzka sa za rok v Kanade toho naučili naozaj veľa. Nabrali nové skúsenosti, spoznali nových ľudí. Hlavne sa naučili, na čom naozaj záleží a na čom až tak nie. Spoznali lepšie samé seba a naučili sa ísť za svojími snami. Pracovný rok v Kanade by dopriali naozaj každému. Kanada je prekrásna krajina plná možností!

CHCEM PRACOVAŤ V KANADE

Tags:Táto stránka využíva cookies pre optimalizáciu výkonu a marketing. Viac informácií Súhlasím