(Po-Pi: 9 - 17)

Chceš vycestovať na F1 či H1B víza?  Môžeš očakávať zmenu!

To, že sa zahraničná politika neustále mení a prispôsobuje okoliu je zrejmé. V tomto smere môžeme aj my očakávať zmeny v oblasti vízovej agendy v USA, ktoré prinesie rok 2016.

F1 víza sú študentské víza, pre tých ktorí chcú v USA navštevovať univerzitu, semináre, konzervatórium, jazykovku, či inú vzdelávaciu inštitúciu. Vydávajú sa na ľubovoľné obdobie v závislosti od dĺžky štúdia/kurzu, zväčša na dlhšiu dobu. Treba brať do úvahy, že štúdium v USA nie je zadarmo, takže po prijatí na vybranú školu, je potrebné zaplatiť školné. Po jeho uhradení, škola vydáva potvrdený formulár I-20. Bez tohto formulára nemôže študent žiadať o víza.

 

Práve v tomto smere od februára 2016 môže nastať zmena. Vláda USA práve zvažuje, či študentom s týmto typom víz bude umožnené v USA pracovať. Samozrejme nie na dobu trvalú. Po tom ako študent získa bakalársky titul, by mohol pracovať po dobu 3 rokov. Ak sa rozhodne v štúdiu pokračovať na magisterskom štúdiu a úspešne ho ukončí, mal by povolené pracovať ďalšie 3 roky. Skvelý nápad? To teda áno! Táto zmena by mala vydláždiť cestu najmä študentom, ktorí končia s titulom STEM, teda majú ukončené vzdelanie v oblasti matematiky, strojárstva, vedy a techniky. Študenti by tým pádom mohli vycestovať do Ameriky v rámci voliteľného praktického tréningu a pracovať v USA po dobu dlhú až 6 rokov. Trojročné povolenie pracovať v USA budú môcť získať študenti z ostatných oblasti štúdia.

Zmeny môžu nastať aj pri H1B vízach, ktoré  povoľujú občanom cudzích krajín dočasne pracovať v niektorých povolaniach. Aby človek mohol požiadať o pracovné víza typu H1B, musí mať ponuku na prácu na dobu určitú v špeciálnych povolaniach od zamestnávateľa v USA. Veľkou výhodou je, že nie je potrebné v USA študovať a platiť vysoké poplatky za školné. Otázne zostáva, do akej miery zahraničná politika v USA ovplyvní existenciu tohoto typu víz.

Čo myslíte?!

Viac info o ďalších novinkách programu WORK and TRAVEL USA 2016 sa dozvieš TU.

 

Tagy článku: #práca#štúdium#usa#usa

Kategórie: aktuality

Zaujal ťa program? Nezáväzná registrácia

Čítaj ďalej

Vyhraj školné v Kanade v hodnote 10 000 dolárov!

Už po štvrtýkrát sa s nami môžeš zapojiť do súťaže o školné na vysokej škole v Kanade v hodnote 10… Viac

Čo nového v Kanade – August 2023

Práca v Kanade? Štúdium v Kanade? Emigrácia do Kanady? Počúvaj horúce novinky o aktuálnom dianí v Kanade v našom novom podcaste! Viac

10 NAJ západného pobrežia USA, ktoré musíš vidieť

Naplánuj si vlastný West Coast Roadtrip! Tu je našich 10 NAJ lokalít, ktoré by si mal vidieť. Viac

US Embassy ultimate survival guide

Aj ty máš už o pár dní pohovor na americkej ambasáde? Pripravili sme pre teba krátky, ale originálny US Embassy Survival Guide k úspešnému zvládnutiu pohovoru s americkou konzulkou v Bratislave. Viac

© Copyright INJOY 2016-2023