“Bol som 118 dní na Aljaške“ asi nie je odpoveď, ktorú čakáš na otázku „čo si robil minulé leto?“. Mišo je chalan, ktorý ti však presne takto odpovie. Venuje sa športu, hudbe, fotografovaniu a má rad výzvy. O jeho doteraz najväčšej sa s vami podelí v nasledujúcom rozhovore.Možno sa rovnako ako my zamýšlate, prečo v LETE na Aljašku? Každá dovolenka pri mori bývala pre Miša vždy skôr trápením. Viac ako horúčavy obľubuje chladnejšie počasie a pobyt v prírode mimo ruchu mesta. Aljaška mu dala oboje aj s bonusom grizlyho navyše. Vycestoval cez program Work and Travel USA a pýtali sme sa ďalej, akú prácu tam robil, ako vyzeral jeho pracovný deň na Aljaške a hlavne či mal čas na výlety!?

Michal priznáva, že aj on si predstavoval Aljašku ako zamrznuté miesto, posiate večným snehom a ľadom, presne tak ako ju poznáme z filmov, avšak vyviedol nás z omylu.

Aljaška je obrovská, nádherná, takmer nedotknutá a príroda tam je živelná, divoká a nespútaná. Svojou rozlohou je to jeden gigantický štát a takýto pocit vo vás vyvolá aj zoči-voči. Všetko sa vám bude zdať obrovské. Dominantou sú určite hory, krajina, výhľady že nevidíte konca, širočizné cesty a ešte väčšie autá na nich. Tento štát taktiež patrí medzi svetových rekordmanov v hustote, resp. „riedkosti“ zaľudnenia. Na 1 km2 tam pripadá len 0,48 obyvateľa.

Oukej, dostávame sa k ľuďom na Aljaške, akí sú praví Aljašťania?

Aljašťania sú snáď najviac hrdý národ a radi to dávajú najavo. Dostanú vás svojou obrovskou priateľskosťou a otvorenosťou. Domáci sú hlboko v srdciach presvedčení, že Aljaška – ich domov, je najkrajším miestom na zemi. Z tohto dôvodu skoro nikam necestujú a chcú sa o túto krásu podeliť aj s vami. Vždy vám ochotne odporučia „must see“ miesta, prípadne, ak majú čas urobia vám sprievodcu alebo vás odvezú kam potrebujete.

V porovnaní s inými štátmi USA, je zrejmé, že na Aljaške bude život o niečo drahší. Ako za ubytovanie, tak aj za potraviny, či benzín. Mišo nám to samozrejme potvrdil. Prejavuje sa to najmä mimo miest, kde nájdete málo možností na nakupovanie, ubytovanie či tankovanie.

Bolo niečo také čo ťa na Aljaške najviac prekvapilo, alebo si to nečakal? (Okrem supermarketu vzdialeného 400 km :D)

Poďme sa pozrieť na menej šokujúce zážitky 4-mesačného pobytu v USA. Zaujíma nás najbláznivejší zážitok leta! Ktorý by si vybral?

Stopovanie je inak vraj najúčinnejší spôsob dopravy na Aljaške. Ale len za predpokladu, že idú nejaké autá.

Okrem toho na Aljaške zažil nespočetné množstvo ďalších šialených dobrodružstiev, medzi ktorými bolo napríklad aj stretnutie sa zoči-voči s medveďom. Všetko však dobre dopadlo, pretože bol na zvládanie takýchto situácií dostatočne pripravený. Zistili sme však, že existuje ďalší moment, na ktorý nikdy nezabudne.

Túto fotografiu odfotil jeho český kamarát a kolega z práce, výborný fotograf David Paštyka a Michal ju rád ukazuje ľuďom, aby sa s nimi mohol podeliť aspoň o kúsok z tohoto krásneho momentu, ktorý zažili.

Zistiť čo sa Mišovi na Aljaške páčilo najviac bolo náročné, pretože nevedel vybrať len jednu vec. Spomína však na pocity, ktoré mu z Aljašky zostali – hlavne na pokojný život v panenskej prírode, takmer bez starostí, mimo civilizácie a modernej ulietanej doby.

Je taktiež vďačný, že má po tomto lete kamarátov snáď z každého kúta USA, aj z viacerých krajín sveta. S niektorými je v kontakte dodnes.

Kategórie: rozhovory USA

Zaujal ťa program? Nezáväzná registrácia

Čítaj ďalej

Zvládneš precestovať Európu za Red Bull plechovky?

Miluješ cestovanie, no radíš sa do kategórie #BROKEASS študent? Rozumiem! Ja som v tejto situácii nonstop haha, no našla som riešenie! Dokonca je to príprava na WaTko ako stvorená! Viac

10 NAJ západného pobrežia USA, ktoré musíš vidieť

Naplánuj si vlastný West Coast Roadtrip! Tu je našich 10 NAJ lokalít, ktoré by si mal vidieť. Viac

US Embassy ultimate survival guide

Aj ty máš už o pár dní pohovor na americkej ambasáde? Pripravili sme pre teba krátky, ale originálny US Embassy Survival Guide k úspešnému zvládnutiu pohovoru s americkou konzulkou v Bratislave. Viac

Klient Martin a jeho kanadský Work & Study príbeh

Klient Martin a jeho program Work & Study Canada. Vypočuj si Martinov príbeh v našom novom podcaste a poď aj ty študovať do Kanady! Viac

© Copyright INJOY 2016-2024