(Po-Pi: 9 - 17)

Hola! Me llamo Katarina y tengo veintiun anos. Estudio Export-Oriented Management en Austria.

BENIDORM ako taký.

Keď ma moja najlepšia kamarátka začala veľmi intenzívne nahovárať na leto strávené v Benidorme, samozrejme, som sa hneď pustila do googlenia tohto mestečka, ktorého názov mi nič nevravel. Párty, párty, pláže, party a teplo. Bolo rozhodnuté! Aj keď som vedela do čoho sa púšťame, nemohla som sa prvé dni v Benidorme ubrániť menšiemu šoku. Párty skutočne boli na každom rohu, ulice plné všelijakých postavičiek a hudba len málokedy utíchla. Mala som také tušenie, že toto leto bude celkom iné ako tie ostatné.

spanielsky lifestyle v benidorme

Keď som sa spamätala zo šoku, poobzerala som sa po Benidorme a zistila, že sa delí na tzv. španielsky, kde žijú locals, a je to skôr pokojnejšia oblasť, a potom je tu britský Benidorm, kde zábava nikdy nekončí. Benidorm je totižto jedna z TOP destinácii pre Britov na strávenie leta. Stretla som tu aj mnoho iných národností (Taliani, Francúzi, Portugalci boli našimi stálymi zákazníkmi v bare). Niektorí zákazníci boli veľmi milí a často sa vracali do nášho podniku. Rada som si vypočula životné príbehy ľudí z rôznych krajín sveta a dozvedela sa niečo nové o ich kultúre a o tom, ako žijú. Takéto príbehy vás môžu inšpirovať.

spanielsky lifestyle v benidorme

Okrem nespočetného množstva podnikov nájdete v Benidorme peknú promenádu popri pláži. Odporúčam večernú prechádzku, kedy si môžete naplno vychutnať letnú atmosféru. Podarilo sa mi navštíviť aj pláže v blízkosti Benidormu, ktoré sú menej okupované turistami a pozorovať východ slnka. That is a must! Neďaleko Benidormu sa nachádza aj Aquapark, v ktorom sa dá stráviť celý deň. Treba si však sledovať čas, lebo ja som sa až príliš bavila a potom som meškala do práce. 😀

ČO SA MI NA BENIDORME NAJVIAC PÁČILO?

Asi churros (klasická španielska sladká pochutina namáčaná v čokoláde) o 4 ráno v náhodnom podniku kúsok od pláže. Bez srandy. Po náročnom dni, (rozumej noci) strávenej v práci, človek potrebuje zrelaxovať a prejsť na iné myšlienky a churros sú tou správnou voľbou. Alebo možnosť si len tak zájsť na pláž, kedy sa mi zachce. V noci, keď piesok nie je taký horúci a človek môže nerušene počúvať španielske vlnky.

spanielsky lifestyle v benidorme

JA, BENIDORM & ESPAÑA.

Učila som sa španielčinu síce len 1 rok na univerzite, ale aj to málo sa mi zišlo. Nie všetci španieli hovoria po anglicky, a preto je vhodné mať aspoň ako – také základné znalosti španielčiny, aby si sa mohol dohovoriť v obchode, reštaurácií a pod.

spanielsky lifestyle v benidorme

V práci som využívala najmä angličtinu, keďže zákazníci prichádzali najmä zo zahraničia. No vyskytli sa aj týždne, kedy bolo viac španielskych zákazníkov, a to bola teda challenge. Ale ako sa vraví, keď človek chce, dohovorí sa aj rukami, nohami. Vtipnejšie situácie však nastali, keď zákazníci nehovorili ani po anglicky, španielsky, a ani iným jazykom, ktorým by hovoril náš personál. Takéto situácie potom vyzerali ako z filmu, keď som ukazovala na nápojový lístok a prehnane gestikulovala, v naivnej domnienke, že to pomôže vzájomnému porozumeniu. Keď som však priniesla nápoj, na ktorom sme sa dohodli (aspoň tak som sa nazdávala),výraz na tvári zákazníka ma vyviedol z omylu. Takže moja final conclusion znie: španielčina je veľkou výhodou, ale niekedy ani tá nestačí.

spanielsky lifestyle v benidorme

Mala som tiež šťastie, lebo mnohí kolegovia v práci pochádzali z Južnej Ameriky a ich anglické schopnosti takpovediac neexistovali, čo bolo pre mňa výhodou, lebo som bola nútená pracovať na mojej španielčine.

AKO SOM SI NAŠLA PRÁCU?

Naozaj to chcete vedieť? Nie som si istá, či to je vhodné sem písať 🙂 Svoj skúšobný deň v práci som vďaka Zuzke, ktorá nám so všetkým pomáhala pred odletom, aj priamo na mieste, absolvovala už na druhý deň po príchode. Na moje veľké potešenie, ma aj napriek mojej čašníckej neskúsenosti boli ochotní zamestnať. Hneď prvý deň sa mi podarilo porozbíjať 12 pohárov, a pritom nápojom „osviežiť“ našich zákazníkov. Intuícia mi vraví, že úsmev a odhodlanie netreba podceňovať! 😀

spanielsky lifestyle v benidorme

Aj keď sa prihodí táto nepríjemná situácia, zamestnávateľ ocení, ak sa nad tým povznesieš a snažíš sa aj naďalej. Podnik, v ktorom som pracovala sa volal Bikini Beach Bar a ako už názov napovedá, nachádza sa na promenáde, hneď na pláži. Takýto pohľad mi vždy spríjemnil deň.

ČO SOM PRESNE ROBILA?

Usmievala sa 😀 … Lebo takýchto príhod som mala veľmi veľa. Náš podnik bol takmer neustále plný zákazníkov a ja som sa rýchlo musela naučiť, ako to v bare funguje. Urobiť objednávku, nahodiť ju do systému, priniesť tapas a pripravené nápoje (najlepšie tak, aby som nikoho neobliala), priniesť účet, upratať stôl atď. Teória znie vcelku jednoducho, ale prax bola pre mňa náročnejšia. Musela som si zvyknúť na fast-pace workstyle a myslieť na mnoho vecí naraz. Aby som vás ale neodstrašila, dá sa to všetko zvládnuť. Každým dňom som sa zlepšovala a kolegovia boli veľmi tolerantní. Snažili sa mi pomôcť a keď som niečo pokazila, tak ma vždy povzbudili a zlepšili mi náladu.

spanielsky lifestyle v benidorme

Aj keď bola práca namáhavá, tešila som sa do práce. So zákazníkom sa dalo veľakrát dobre pokecať a s kolegami bola sranda a dobre sa s nimi pracoval. Pracovala som 6 dní v týždni, 8-10 hodín za deň, bolo to náročné, ale na druhej strane som si zarobila slušné peniažky.

AKÍ SÚ ŠPANIELI?

V mojej práci boli hlavne Španieli alebo prisťahovalci z Latinskej Ameriky. A akí sú? Charizmatickí, ukecaní a blázniví. Nemusí to byť samozrejme pravidlo, ale takí aspoň boli moji kolegovia. Budú na vás žmurkať, dávať vám sentimentálne komplimenty a vy sa na nich jednoducho budete musieť a chcieť len usmievať. Nebrala som to veľmi osobne, skôr ako taký ich prirodzený spôsob komunikácie.

spanielsky lifestyle v benidorme

Niekedy sa správali ako malí chlapci. Môj manažér si jedného dňa zmyslel, že bude veľmi zábavné hodiť mi plnú lopatku kociek ladu za chrbát. Doteraz si živo spomínam na vystrašené tváre zákazníkov, keď ma počuli vykrikovať a utekať cez celý podnik. 😀 A potom ďalšie hodiny obsluhovať v mokrom oblečení. Sen! No aspoň som sa v práci nikdy nenudila, haha.

KOHO ZAUJÍMAVÉHO SOM SPOZNALA?

Ak mám byť úprimná, tak najzaujímavejší človek, ktorého som v Benidorme spoznala, je môj španielsky priateľ. 😀 Pracovali sme spolu celé leto a nebola som taká naivná, že by som dúfala, že z toho bude niečo viac ako „letná láska“.

spanielsky lifestyle v benidorme

Na moje veľké prekvapenie však teraz spolu bývame v Londýne, on tu pracuje ako barman a ja som tu na stáži. Tým nechcem povedať, že na každého v Benidorme čaká ich Espaňol, ale človek nikdy nevie. Ak máte otvorené oči, môže sa stať čokoľvek.

TOP ZÁŽITKY.

Celý dvojmesačný Benidorm bol jeden veľký zážitok, ktorý pre mňa veľa znamená. Leto, more, čašníčkovanie, španielsky laid-back lifestyle….Všetko dokopy to vytváralo takú čarovnú dovolenkovú atmosféru, ktorú som asi len ťažko mohla zažiť doma na Slovensku. Každý detail môjho pobytu, či už počúvanie španielskych pesničiek alebo nakupovanie čerstvej zeleniny a ovocia, prispieval k tomu jedinečnému letu. Nie všetko vždy bolo ako prechádza ružovou záhradou, ale pozitívne zážitky nepochybne prevažujú.

spanielsky lifestyle v benidorme

Pamätám si, ako sme sa raz po pretancovanej noci rozhodli s kamarátkou skočiť do bazénu, oblečené a okolo 6.00 nadránom. Neviem ako to správne popísať, ale cítila som sa veľmi slobodne. Benidorm si priam pýta spontánnosť. Ľudia tu na vás nebudú pozerať ako na bláznov, ak si začnete tancovať na ulici.

ČO MI DALO TOTO LETO DO ŽIVOTA?

Táto skutočnosť ma naučila, že človek toho najviac získa, ak sa odváži vyjsť zo svojej comfort zone. Na prácu čašníčky som si na začiatku netrúfala, nevedela som si seba predstaviť, ako nosím na tácke vysoké koktejlové nápoje a behám pomedzi stoly aj 9 hodín denne. Bola som však odhodlaná a nakoniec som túto challenge zvládla a dokonca ma práca bavila. Naučila som sa viac si veriť a byť samostatnejšia.

spanielsky lifestyle v benidorme by katka

Po práci ma nečakala na izbe mamina s navarenou večerou. Musela som sa o seba postarať sama a nie všetko bolo vždy podľa mojich predstáv. Za „odmenu“ som však odišla domov s najbláznivejšími spomienkami a spoznala som veľa zaujímavých ľudí. When somebody says: „Seize a day“, that´s what Benidorm is about. 😉

Tagy článku: #práca#španielsko

Kategórie: rozhovory

Zaujal ťa program? Nezáväzná registrácia

Čítaj ďalej

Klient Martin a jeho kanadský Work & Study príbeh

Klient Martin a jeho program Work & Study Canada. Vypočuj si Martinov príbeh v našom novom podcaste a poď aj ty študovať do Kanady! Viac

Čo nového v Kanade (celoročné zhrnutie) – December 2021

Práca v Kanade? Štúdium v Kanade? Ako to bolo v roku 2021 a ako to bude ďalší rok? Počúvaj horúce… Viac

Klientka Miška a jej kanadský Work & Study príbeh

Klientka Miška ťa v našom rozhovore zavedie do krajiny javorového listu. Porozpráva ti o svojom Work and Study programe. Viac

Neskutočný príbeh Martina a Michala alebo „svet je malý“

Nie len tak sa hovorí “The world is just too small.“ Veď aké sú šance, že sa stretnú dvaja chalani z tak malého mesta, ako sú Vrútky v 300 miliónovej Amerike, úplnou, ale že úplnou náhodou? Viac

© Copyright INJOY 2016-2024