Cestovanie v USA alebo niekoľko rád na ROAD TRIP

Po niekoľkých týždňoch práce na programe work and travel v Amerike nastal čas si dopriať zaslúžený oddych a spoznávať krajinu. V ktorejkoľvek časti Spojených štátov sa nachádzaš, zaiste chceš vidieť aj iné miesta, ktorých nie je málo. Kúpa letenky na presun z miesta na miesto môže byť veľmi jednoduchá, ale nemusí byť najlacnejšia. Čo tak nastúpiť do auta a vydať sa oproti veľkému dobrodružstvu na road tripe a byť young, wild and free?

young-free-wild

Väčšinu času počas raod tripu budeš tráviť v aute a presúvaním sa, preto máme pre teba niekoľko rád, na čo a koho si dávať pozor, aby tvoj výlet bol bezchybný!

1. Prestávky

Či už šoféruješ sám alebo sa striedaš s kamošom, zastaviť na malú chvíľku a trocha sa prevetrať ti určite nezaškodí. Prejdi sa, odpočiň si a pokračuj ďalej v dobrodružstve.

2. Navigácia 

S GPS, ktorá sa stáva samozrejmosťou áut, je cestovanie omnoho jednoduchšie. Stačí si zadať cieľový bod a dovedie ťa bezpečne na tvoje vytúžené miesto. Ak máš chuť odbočiť z hlavnej cesty, lebo máš pocit, že môžeš vidieť niečo iné, nové, v kľude môžeš, GPS ťa nevedie naspať a prídeš do cieľa aj tak. Najnovšie GPS aplikácie ťa upozornia, ak je na ceste pred tebou nehoda alebo veľká zápcha a tak sa státiu v kolóne ľahko vyhneš. Pozri aj mapy AAA, tie obsahu podrobné mapy každého štátu USA.

3. Hudba

Nik nemá rád ticho a už vôbec nie ticho v aute. Jazda ubieha rýchlejšie ak ti z reprákov ide tvoja obľúbená hudba. Tak na road trip pribaľ svoju mp3ku, Ipod a všetko, čo ti pôjde v aute!

4. Hry 

Hudba ťa možno po čase omrzí a asi sa ti budeme zdať staromódni, no zahrať si niečo ako meno, mesto, zviera vec môže byť veľmi vtipné. So svojimi kamošmi sa zasmeješ a cesta ubehne zase o niečo rýchlejšie.

5. Jedlo a pitie

Aj keď sedíš v aute a zdá sa ti že na vodu a jedlo nemáš chuť, flaška s vodou by v aute nemala chýbať a prestávky, o ktorých sme sa bavili vyššie využi na malé občerstvenie. Bez jedla vydržíš aj niekoľko dní, ale na čo sa zbytočne „vyhladovať na smrť“?

6. V neposlednom rade stav auta

Pred tým, ako sa vyberieš na dlhý road trip, skontroluj stav svojho auta, aj keď si ho požičiavaš z autopožičovne, venuj pár minút a prezri, či je všetko ako má byť. Nezabudni sa pozrieť, či máš dostatok vody v ostrekovačoch alebo chladiči, či stierače stierajú ako majú (nie je to sranda ostať v búrke bez funkčných stieračov) a či aj pneumatiky na aute sú v poriadku. Na road trip do auta určite prihoď aj lekárničku.

IMG_0129

Mali sme tu pár rád ako zvládnuť road trip a ešte máme pre teba niekoľko typov vodičov, ktorým je sa lepšie na cestách vyhnúť!

Pozor na chronických „brzdičov“

Cesty a diaľnice sú neporovnateľne iné s tými, na ktoré sme zvyknutí u nás doma a to hlavne kvôli tomu, že väčšina Američanov nevlastní „car“ ale tzv. „truck“. Sú to také veľké teréne autá, ktoré u nás vidíš len zriedka, ale tu sú úplne bežné. Diaľnice môžu mať aj 5 jazdných pruhov, preto by si mal byť vždy opatrný. Asi nikto z nás nemá v obľube cestných pirátov, no ale ani, ako to nazvať, chronických brzdičov. Ak vidíš, že autu pred tebou každú chvíľu na pár sekúnd zasvieti brzdné svetlo, drž si radšej odstup alebo jednoducho prejdi do druhého jazdného pruhu. Hnanie sa za takýmto typom vodiča nie je najlepším nápadom, hlavne ak sú mokré cesty. Možno prídeš o pár minút neskôr do svojej cieľovej stanice, nezabudni však, že „safe is priority“.

Žiadne smerovky

Niektorí ľudia jednoducho necítia povinnosť ťuknúť do smerovky, keď sa rozhodnú zmeniť smer jazdy. Neber si z takých príklad. Bude ústretovejšie, ak tú smerovku vyhodíš pred tým, ako sa rozhodneš niekomu skrížiť cestu.

„Lepič“

Každému je dobre známy typ vodiča, ktorého so svojom spätnom zrkadle vidíš neustále nalepeného na kufri tvojho auta. Možno budeš musieť náhle zabrzdiť, no never, vždy to stihne aj ten za tebou.

„Blokovač“

Tak tento „milý šoférik“ bude stále pri tebe, držať s tebou tempo a nebude sa dať obísť ho len tak. Môžeš ho skúsiť vytrúbiť a dúfaj, že to pochopí.

Z pruhu do pruhu

Vždy si nájde niekto, kto chce byť rýchlejší než ostatní a snaží sa každého predbiehať. Vidíš ho len myšičkovať medzi autami z pruhu do pruhu a zväčša patrí medzi tých, ktorým smerovky nič nehovoria.

Driftér 

Do zbierky bláznivých vodičov patrí určite aj driftér, ktorého netreba bližšie predstavovať. Od týchto čo najďalej!

Nikto z nás nie je dokonalý a každému sa podarí zazmätkovať na cestách, ale posnažme sa nebyť šoférmi, ktorých sme si tu menovali. Veríme, že ti týchto niekoľko rád pomohlo a budeš na ne myslieť počas plánovania svojho road tripu.

Tagy článku: #usa#work and travel

Kategórie: aktuality

Zaujal ťa program? Nezáväzná registrácia

Čítaj ďalej

Zvládneš precestovať Európu za Red Bull plechovky?

Miluješ cestovanie, no radíš sa do kategórie #BROKEASS študent? Rozumiem! Ja som v tejto situácii nonstop haha, no našla som riešenie! Dokonca je to príprava na WaTko ako stvorená! Viac

Vyhraj školné v Kanade v hodnote 10 000 dolárov!

Už po štvrtýkrát sa s nami môžeš zapojiť do súťaže o školné na vysokej škole v Kanade v hodnote 10… Viac

Čo nového v Kanade – August 2023

Práca v Kanade? Štúdium v Kanade? Emigrácia do Kanady? Počúvaj horúce novinky o aktuálnom dianí v Kanade v našom novom podcaste! Viac

10 NAJ západného pobrežia USA, ktoré musíš vidieť

Naplánuj si vlastný West Coast Roadtrip! Tu je našich 10 NAJ lokalít, ktoré by si mal vidieť. Viac

© Copyright INJOY 2016-2024