(Po-Pi: 9 - 17)

VARIL SA VO MNE GULÁŠ NERVOZITY A NADŠENIA

Možnosť stráviť mesiac v Kanade na škole ILAC v Toronte prišla z čistého neba. Vyhral som súťaž ANGLIČTINÁR ROKA 2014. Ešte nikdy som nebol v zámorí a už vôbec nie na tak dlhý čas. Preto sa pochopiteľne vo mne pred odchodom varil guláš nervozity a nadšenia. Uvedomil som si, že letiská sú úchvatné. Keď sa nad tým človek zamyslí, je to neuveriteľné koľko námahy sa vynakladá iba na presunutie cestujúcich na iné miesto planéty. Keď ma táto dobre zorganizovaná mašinéria vypľula v Toronte, bol čas pustiť sa do neznámeho.

10 Toronto Islands

Škola ILAC najčastejšie ponúka ubytovanie prostredníctvom homestay, čiže ubytovania v rodinách, ktoré sa tiež starajú o stravu. Samozrejme každá rodina je iná a ja som nevedel, čo od života v kanadskej domácnosti očakávať. Avšak rodina, v ktorej som býval, už ani snáď nemohla byť prívetivejšia a pohostinnejšia. Naozaj som mal pocit ako doma, a aj keď som bol u nich iba na relatívne krátky čas, brali ma ako člena svojej rodiny.

5 Old Town

Štandard bývania ma tiež prekvapil, až som mal niekedy pocit, že naše európske presvedčenie, že sme na tom lepšie, je založené len na predstavách. Napríklad taká centrálna klimatizácia v rodinných domoch je viac menej štandardom, aj keď v zime býva snehu neúrekom.

PRVÝ DEŇ NA ILACU

Po aspoň čiastočnom prekonaní časového posunu som sa zaregistroval na ILACU. Nepredstavoval som si však, že škola bude taká obrovská. Zaberá štyri budovy rozosiate po centre mesta. Všetky prekypujú životom a, pochopiteľne, medzinárodným duchom. Je to skutočne obohacujúce stretávať sa a byť v kontakte s ľuďmi z celého sveta, a to aj z krajín, o ktorých veľa nevieme, alebo o nich máme negatívnu mienku.

13 PanAm Games - Diving

Po privítaní a všeobecnom teste sme boli rozdelení do tried podľa jazykovej úrovne aj preferovaného programu. Mňa zaujal program University Pathway. Aj keď je tento program primárne určený pre záujemcov o štúdium na kanadských vysokých školách, ponúka všeobecné akademické zručnosti využiteľné hocikde v anglofónnom svete.

20 CN Tower

Navyše plánujem nastúpiť na vysokú školu v Anglicku, čiže mi tento program prišiel užitočný. A realita nesklamala. Ak niekto očakáva, že sa počas svojho pobytu veľmi nenarobí, asi by si mal zvoliť iný program. Úroveň vyučujúcich, ale aj metód na hodinách, bola s naším slovenským vzdelávacím systémom ťažko porovnateľná. Samozrejmosťou na vyučovaní sú praktické prípadové štúdie a priebežná práca, ktorá sa odovzdáva takmer na každej hodine. Vyučujúci na ňu následne dáva spätnú väzbu ako aj hodnotenie.

7 Dundas Square

Ak aj ty chceš spoznať Kanadu ako 19-ročný Jakub (pozri si video) cez program Work & study Kanada, neváhaj nás kontaktovať na info@injoy.sk a splň si aj ty svoj sen!

 

Tagy článku: #Kanada#štúdium

Kategórie: rozhovory

Zaujal ťa program? Nezáväzná registrácia

Čítaj ďalej

Klient Martin a jeho kanadský Work & Study príbeh

Klient Martin a jeho program Work & Study Canada. Vypočuj si Martinov príbeh v našom novom podcaste a poď aj ty študovať do Kanady! Viac

Čo nového v Kanade (celoročné zhrnutie) – December 2021

Práca v Kanade? Štúdium v Kanade? Ako to bolo v roku 2021 a ako to bude ďalší rok? Počúvaj horúce… Viac

Klientka Miška a jej kanadský Work & Study príbeh

Klientka Miška ťa v našom rozhovore zavedie do krajiny javorového listu. Porozpráva ti o svojom Work and Study programe. Viac

Neskutočný príbeh Martina a Michala alebo „svet je malý“

Nie len tak sa hovorí “The world is just too small.“ Veď aké sú šance, že sa stretnú dvaja chalani z tak malého mesta, ako sú Vrútky v 300 miliónovej Amerike, úplnou, ale že úplnou náhodou? Viac

© Copyright INJOY 2016-2024