(Po-Pi: 9 - 17)

Čas letí ako bláznivý a ty už o pár týždňov letíš tiež! Určite si sa pristihol pri premýšľaní nad tým, čo si zbaliť. Pripravili sme pre teba niekoľko užitočných rád.

Na čo myslieť pri výbere správnej palubnej batožiny alebo batohu?

1. VEĽKOSŤ

Nezabudni si pozrieť, aké rozmery podpalubnej a príručnej batožiny tvoja letecká spoločnosť povoľuje.

2. HMOTNOSŤ

Váha samotného kufra je tiež veľmi dôležitá, nechceš predsa aby ťa o drahocenné kg pripravil už samotný materiál, z ktorého je kufor vyrobený.

3. OZNAČENIE

Na kufor si vždy pripni menovku s adresou. Oplatí sa označiť si kufor farebnou stužkou, keďže sa môže stať, že narazíš na dva rovnaké kufre.

motivačný citát usa

Na čo určite nezabudnúť pri balení!

1. Osobné doklady a dokumenty

Cestovný pas s J-1 vízami, DS 2019 formulár, doklad o zaplatení poplatku SEVIS, doklad o poistení (kartička poistenca), pracovná zmluva (Job Offer), letenky, vodičský preukaz (medzinárodný). Nezabudnite na ich bezpečnosť! Odporúčame si doklady zálohovať, či už na dropbox, google disk, alebo iné online úložiská.

2. Peniaze, platobné karty

Dostatok peňazí aspoň do prvej výplaty.

3. Kontakt na zamestnávateľa, agentúru, ambasádu

Ulož si vopred telefónne čísla pre prípad núdze.

4. Lieky

Pokiaľ pravidelne užívaš lieky, nezabudni si ich pribaliť na celú dobu pobytu aj s potvrdením od lekára, vyhneš sa prípadným otázkam pri kontrole a samozrejme nezabudni na lieky v kategórii „pre istotu“ ako napríklad paralen, čierne uhlie, antibiotiká bez lekárskeho predpisu, to čo ti pomáha napríklad pri prechladnutí.

5. Opaľovací krém.

Nutnosť najmä pre plavčíkov.

ČO DO KUFRA?

Baľ si len to najnevyhnutnejšie! Aj keď budeš mať väčšiu batožinu, nemusíš ju zaplniť do maxima. Ak cestuješ na Work and Travel USA program, nepotrebuješ toho naozaj veľa. S určitosťou vieme povedať, že v USA si mnoho vecí, hlavne oblečenie nakúpiš lacnejšie. Nezabudni aj na svoje pohodlie počas letu.

1. OBLEČENIE

Odporúčame si zbaliť niečo, čo ti nebude ľúto nechať v USA. Takmer v každej práci budeš nosiť uniformu, ktorú dostaneš od zamestnávateľa a na voľný čas ti stačí pár starých tričiek. Všetko nové, krásne a lacné si nakúpiš až v Amerike. Načo by si to ťahal z domu? To platí aj pri topánkach, uterákoch a vlastne pri všetkom, čo máš v pláne nahádzať do kufra. Jednoducho niečo, čo ešte vydrží 3 mesiace a viac to nepotrebuješ.

2. ELEKTRONIKA

Európske koncovky do amerických zásuviek nestrčíš, preto si budeš musieť zohnať adaptér. Problém môže nastať pri fénoch, žehličkách na vlasy, holiacich strojčekoch, ktoré v US zásuvkách nemusia fungovať a môžu sa dokonca poškodiť kvôli inému napätiu. Mysli na to, že možno budeš potrebovať viac zásuviek a tak si môžeš pribaliť slovenskú predlžovačku. Tip pre teba: elektronika v USA stojí často oveľa menej ako doma.

3. DOPLNKY NA LET

Pas s vízami, DS-2019, pracovná zmluva a peniaze – kam s nimi? Do podpalubnej batožiny určite nie, musíš ich mať vždy PRI SEBE! Cesta lietadlom trvá niekoľko hodín a presuny po letiskách ťa určite unavia. Let ubehne rýchlejšie, keď si pospíš. K pohodliu na palube ti pomôže nafukovací vankúš. Nezabudni slúchadlá, prípadne štuple do uší, powerbanku či žuvačky (žuvanie ti pomôže prekonať zmenu tlaku v ušiach pri vzlietaní a pristávaní).

4. KOZMETIKA

Kozmetiku si zober z domu, ale stačí len po jednom balení. Jeden šampón, jeden krém, jedna zubná pasta…. Keď ich minieš, kúpiš si všetko nové už v USA. A ešte k tomu budeš mať aj väčší výber.

5. OSTATNÉ DOPLNKY

Nezabudni náhradné dioptrické okuliare a dostatočnú zásobu šošoviek na celé leto (plavčíci by si nemali zabudnúť objednať špeciálne šošovky do vody, vziať píšťalku, CPR masku, poprípade rukavice, ktoré dostali na plavčíckom kurze. Tvoj americký zamestnávateľ ti ich dodá tiež, ale za poplatok.

6. JEDLO

Amerika je známa širokými výbermi všetkého. Pri jedle to platí dvojnásobne. Veľa vecí je omnoho dostupnejších v USA ako u nás na Slovensku. Jediné, v čom je rozdiel, je cena. Niektoré veci, ako napríklad korenie, sú tam drahšie.

nakupovanie usa wat

Potraviny, ktoré je zakázané dovážať do USA

K dovážaným potravinám sa musíte priznať vo formulári colnej dekláracie, ktorý budete vypĺňať ešte na palube lietadla.

  • Alkohol – nesmie oficiálne dovážať do USA nikto mladší ako 21 rokov. Zákaz platí aj pre prípady keď je alkohol dovážaný ako darček
  • Kuracie mäso– vrátane potravín a jedál z neho pripravených
  • Mäso – čerstvé, mrazené, sušené alebo údené. Salámy, párky, klobásy, rezne, Vysočina a podobné výrobky sú zakázané
  • Mlieko – čerstvé alebo sušené, vo všetkých obaloch a všetky výrobky z neho vyrobené
  • Ovocie a zelenina – väčšinu druhov ovocia a zeleniny je zakázané dovážať predovšetkým z dôvodu ochrany pred šírením škodcov
  • Potraviny obsahujúca surové vajíčka

Pozor na tekutiny v príručnej batožine!

Najdôležitejšie je neprekročiť maximálny povolený objem jednej nádoby – 100 ml. Za tekutinu sú pre tento účel považované aj gély, krémy a spreje. Všetky nádobky musíte umiestniť do priehľadného, znovu-uzatvárateľného sáčku. Kozmetiku vo väčších rozmeroch si ale v kľude môžete zbaliť do check-in batožiny.

Rada na záver: neberte si žiadne konzervy ani zaváraniny, prípadne údeniny od mamy či starkej!

Zaujal ťa program? Nezáväzná registrácia

Čítaj ďalej

Zvládneš precestovať Európu za Red Bull plechovky?

Miluješ cestovanie, no radíš sa do kategórie #BROKEASS študent? Rozumiem! Ja som v tejto situácii nonstop haha, no našla som riešenie! Dokonca je to príprava na WaTko ako stvorená! Viac

Vyhraj školné v Kanade v hodnote 10 000 dolárov!

Už po štvrtýkrát sa s nami môžeš zapojiť do súťaže o školné na vysokej škole v Kanade v hodnote 10… Viac

Čo nového v Kanade – August 2023

Práca v Kanade? Štúdium v Kanade? Emigrácia do Kanady? Počúvaj horúce novinky o aktuálnom dianí v Kanade v našom novom podcaste! Viac

10 NAJ západného pobrežia USA, ktoré musíš vidieť

Naplánuj si vlastný West Coast Roadtrip! Tu je našich 10 NAJ lokalít, ktoré by si mal vidieť. Viac

© Copyright INJOY 2016-2024