Ameeeeerika. It’s coming, it’s happening but…nezabudnime okrem instagramových filtrov, nových appiek a naštegleného foťáku na to najhlavnejšie – víza do Ameriky a Kanady!

americká vlajka esta

Na cestu na americký kontinent sú skrátka potrebné víza a biometrický pas (nie, nie je bio raw zdravý, ale papierový pas so zabudovaným čipom). Bez toho by ťa nepustili ani na palubu lietadla. Alebo si ťa zobrali do vyšetrovacej miestnosti s bielymi rukavičkami….a to nechceš ?

1. ESTA aka (Electronic System for Travel Authorization)

ESTA je automatizovaný systém, ktorý určuje spôsobilosť navštíviť USA. Jedine cestujúci pochádzajúci z krajín, ktoré spadajú do pôsobnosti bezvízového programu, môžu žiadať o turistické ESTA víza.

esta víza

V skratke:

  • Schválená ESTA žiadosť je platná 2 roky a/alebo do ukončenia platnosti cestovného pasu, podľa toho, v akom štádiu sa nachádzaš
  • Potrebný dokument na vyplnenie a zaplatenie ESTA víz nájdete TU
  • Po vyplnení formulára a zaplatení poplatku 14 USD, ti zhruba do 48 hodín (väčšinou hneď) príde na mail potvrdenie o registrácii (nezabudni si ešte na stránke pre istotu spraviť screenshot tvojho Application Number!)
  • Žiadať o ESTA by si mal minimálne 72 hodín pred odletom, avšak pre tvoj vlastný pokoj odporúčame vybaviť cestovné povolenie ešte pred kúpou letenky
  • Účelom cesty môže byť turizmus alebo služobná cesta a pobyt nesmie prekročiť 90 dní, potom musíš šup-šup naspäť domov

kanada eta

 

2. eTA aka Electronic Travel Authorization

eTA je ESTA bez S. Ale nie, samozrejme Kanada nemôže zaostávať a taktiež zaviedla vlastný elektronický systém pre vstup do krajiny, tzv. Electronic Travel Authorization (eTA).

eta víza kanada

V skratke:

  • Tento dokument je elektronicky prepojený s tvojim pasom a má platnosť po dobu 5tich rokov, alebo do doby platnosti tvojho pasu (ak je to menej ako 5 rokov).
  • Formulár a všetky informácie nájdeš TU
  • K úspešnej žiadosti budeš potrebovať vyplniť tvoje osobné údaje, pas, adresu trvalého pobytu, finančné prostriedky na pobyt v Kanade a Tvoju vízovú minulosť. Po vyplnení požadovaných údajov budeš vyzvaný na zaplatenie poplatku 7 CAD. Tvoje eTA povolenie dostaneš na emailoú adresu, ktorú si v žiadosti zadal.

amerika usa víza esta

Zažiť Ameriku, či Kanadu by mal aspoň raz za život každý. Šťastie praje pripraveným, preto nič nenechaj na náhodu, a ak by si čomukoľvek nerozumel kľudne nám napíš. Ako v Injoy hovoríme: Better be prepared, than suprised!

Zaujal ťa program? Nezáväzná registrácia

Čítaj ďalej

Čo nového v Kanade – Apríl 2024

Práca v Kanade? Štúdium v Kanade? Emigrácia? Počúvaj horúce novinky o aktuálnom dianí a celkovej situácii v krajine javorového listu…. Viac

Zvládneš precestovať Európu za Red Bull plechovky?

Miluješ cestovanie, no radíš sa do kategórie #BROKEASS študent? Rozumiem! Ja som v tejto situácii nonstop haha, no našla som riešenie! Dokonca je to príprava na WaTko ako stvorená! Viac

Vyhraj školné v Kanade v hodnote 10 000 dolárov!

Už po štvrtýkrát sa s nami môžeš zapojiť do súťaže o školné na vysokej škole v Kanade v hodnote 10… Viac

Čo nového v Kanade – August 2023

Práca v Kanade? Štúdium v Kanade? Emigrácia do Kanady? Počúvaj horúce novinky o aktuálnom dianí v Kanade v našom novom podcaste! Viac

© Copyright INJOY 2016-2024