(Po-Pi: 9 - 17)

Ameeeeerika. It’s coming, it’s happening but…nezabudnime okrem instagramových filtrov, nových appiek a naštegleného foťáku na to najhlavnejšie – víza do Ameriky a Kanady!

americká vlajka esta

Na cestu na americký kontinent sú skrátka potrebné víza a biometrický pas (nie, nie je bio raw zdravý, ale papierový pas so zabudovaným čipom). Bez toho by ťa nepustili ani na palubu lietadla. Alebo si ťa zobrali do vyšetrovacej miestnosti s bielymi rukavičkami….a to nechceš ?

1. ESTA aka (Electronic System for Travel Authorization)

ESTA je automatizovaný systém, ktorý určuje spôsobilosť navštíviť USA. Jedine cestujúci pochádzajúci z krajín, ktoré spadajú do pôsobnosti bezvízového programu, môžu žiadať o turistické ESTA víza.

esta víza

V skratke:

  • Schválená ESTA žiadosť je platná 2 roky a/alebo do ukončenia platnosti cestovného pasu, podľa toho, v akom štádiu sa nachádzaš
  • Potrebný dokument na vyplnenie a zaplatenie ESTA víz nájdete TU
  • Po vyplnení formulára a zaplatení poplatku 14 USD, ti zhruba do 48 hodín (väčšinou hneď) príde na mail potvrdenie o registrácii (nezabudni si ešte na stránke pre istotu spraviť screenshot tvojho Application Number!)
  • Žiadať o ESTA by si mal minimálne 72 hodín pred odletom, avšak pre tvoj vlastný pokoj odporúčame vybaviť cestovné povolenie ešte pred kúpou letenky
  • Účelom cesty môže byť turizmus alebo služobná cesta a pobyt nesmie prekročiť 90 dní, potom musíš šup-šup naspäť domov

kanada eta

 

2. eTA aka Electronic Travel Authorization

eTA je ESTA bez S. Ale nie, samozrejme Kanada nemôže zaostávať a taktiež zaviedla vlastný elektronický systém pre vstup do krajiny, tzv. Electronic Travel Authorization (eTA).

eta víza kanada

V skratke:

  • Tento dokument je elektronicky prepojený s tvojim pasom a má platnosť po dobu 5tich rokov, alebo do doby platnosti tvojho pasu (ak je to menej ako 5 rokov).
  • Formulár a všetky informácie nájdeš TU
  • K úspešnej žiadosti budeš potrebovať vyplniť tvoje osobné údaje, pas, adresu trvalého pobytu, finančné prostriedky na pobyt v Kanade a Tvoju vízovú minulosť. Po vyplnení požadovaných údajov budeš vyzvaný na zaplatenie poplatku 7 CAD. Tvoje eTA povolenie dostaneš na emailoú adresu, ktorú si v žiadosti zadal.

amerika usa víza esta

Zažiť Ameriku, či Kanadu by mal aspoň raz za život každý. Šťastie praje pripraveným, preto nič nenechaj na náhodu, a ak by si čomukoľvek nerozumel kľudne nám napíš. Ako v Injoy hovoríme: Better be prepared, than suprised!

Zaujal ťa program? Nezáväzná registrácia

Čítaj ďalej

Vyhraj školné v Kanade v hodnote 10 000 dolárov!

Už po štvrtýkrát sa s nami môžeš zapojiť do súťaže o školné na vysokej škole v Kanade v hodnote 10… Viac

Čo nového v Kanade – August 2023

Práca v Kanade? Štúdium v Kanade? Emigrácia do Kanady? Počúvaj horúce novinky o aktuálnom dianí v Kanade v našom novom podcaste! Viac

10 NAJ západného pobrežia USA, ktoré musíš vidieť

Naplánuj si vlastný West Coast Roadtrip! Tu je našich 10 NAJ lokalít, ktoré by si mal vidieť. Viac

US Embassy ultimate survival guide

Aj ty máš už o pár dní pohovor na americkej ambasáde? Pripravili sme pre teba krátky, ale originálny US Embassy Survival Guide k úspešnému zvládnutiu pohovoru s americkou konzulkou v Bratislave. Viac

© Copyright INJOY 2016-2023