(Po-Pi: 9 - 17)

Posledná, no nemenej dôležitá časť života v New Yorku je, ako sa v ňom pohybovať. Doprava. Vyvedieme Vás teraz z amerických filmov a naskakovaní do taxíka, či romantických prechádzok pešo. Jedine, že máte nezošúchateľnú obuv a 20 dní času.

new york city taxi

Pešo/Pomaly ďalej zájdeš – v NY nie

Túto začiatočnícku chybu urobí asi každý z nás. Prvá rada je, zoberte si do NY kvalitné topánky a náplasť na pľuzgiere. Naozaj. Samozrejme prejsť sa po nočnom Brooklyne je krásne, taktiež na Wallstreet či po pobreží. ALE. Vzdialenosti v New Yorku sú asi 789x väčšie ako v normálnom meste a živote. Priemerný New Yorčan strávi dochádzaním do práce približne celých 7 dní v roku. Takže pešo choď a priprav sa na miesta, kde sa dopravíš najefektívnejšie metrom. Rada dňa – nedávaj si viac ako 2-3 places a to see things za deň. Nestihneš to.

new york city traffic

Metro

Vďaka panebože za túto dokonalosť. New Yorské metro je najväčším systémom metra na svete. Má 486 staníc a ako jediné funguje 24/7. Lístky kúpiš veľmi jednoducho priamo na stanici za cca 3$ one ride, alebo si kúp Metrocard za 1$, ktorú si môžeš dobíjať. Čo je dôležité, sleduj si smer jazdy – Uptown a Downtown. To znamená buď pôjdeš smerom hore k Central Parku alebo smerom dole na Wallstreat a k Soche slobody. Hlavne si nezabudni otočiť mapu správnym smerom, nie hore nohami. Potom pôjdeš naopak.

Praktický tip – Pre Manhattan je charakteristické delenie ulíc na streets vedúce z východu na západ a avanues vedúce zo severu na juh. Ak však nemáš moc orientačný zmysel, je pre teba táto informácia bezpredmetná. Istota vždy so sebou je – stiahnuť si plánik metra do mobilu a Google Mapy.

new york city metro

AUTO SI NECHAJ NA DIALNICU DO TRENČÍNA

New Yorkčania vedia prečo až 75% z nich nevlastní autá. Ako najľudnatejšie mesto USA cez 8 miliónov obyvateľov, to sa ani nedá. Okrem metra, môžeš využívať flotilu autobusov, najčastejšie budeš štartovať z tej najväčšej Grand Central Terminal. Samozrejme čo by to bol za New York bez žltých taxíkov. Ak si v zhone na ulici, stačí ak dvihneš ruku a do 5 min pri tebe už niekto stojí. Prekvapením nie je, že v USA vládne UBER, ktorý je však o niečo drahší ako klasické taxíky. Avšak ak sa neorientujete, Uber je lepšia voľba, pretože vidíte trasu a mapu akou idete a nemôže Vás tak nikto oklamať. 

grand central terminal vlak

By the way…

V New Yorku môžeš stráviť aj celé leto! Poď do toho s nami!

Zaujal ťa program? Nezáväzná registrácia

Čtěte dále

US Embassy ultimate survival guide

Aj ty máš už o pár dní pohovor na americkej ambasáde? Pripravili sme pre teba krátky, ale originálny US Embassy Survival Guide k úspešnému zvládnutiu pohovoru s americkou konzulkou v Bratislave. Viac

Čo nového v Kanade – Február 2023

Práca v Kanade? Štúdium v Kanade? Emigrácia? Počúvaj horúce novinky o aktuálnom dianí a celkovej situácii v krajine javorového listu…. Viac

Čo nového v Kanade – Október 2022

Práca v Kanade? Štúdium v Kanade? Emigrácia do Kanady? Počúvaj horúce novinky o aktuálnom dianí v Kanade v našom novom podcaste! Viac

Kto vyhral štúdium v Kanade v hodnote 6000€?

Kto vyhrá štúdium v Kanade v hodnote 6000€? Zahlasuj za svojho favorita v tomto článku! Viac

Chceš zasielať články
z nášho Blogu?

Kliknutím na tlačidlo odoslať beriem na
vedomie nevyhnutné spracovanie osobných údajov.

© Copyright INJOY 2016-2023