(Po-Pi: 9 - 17)

Posledná, no nemenej dôležitá časť života v New Yorku je, ako sa v ňom pohybovať. Doprava. Vyvedieme Vás teraz z amerických filmov a naskakovaní do taxíka, či romantických prechádzok pešo. Jedine, že máte nezošúchateľnú obuv a 20 dní času.

new york city taxi

Pešo/Pomaly ďalej zájdeš – v NY nie

Túto začiatočnícku chybu urobí asi každý z nás. Prvá rada je, zoberte si do NY kvalitné topánky a náplasť na pľuzgiere. Naozaj. Samozrejme prejsť sa po nočnom Brooklyne je krásne, taktiež na Wallstreet či po pobreží. ALE. Vzdialenosti v New Yorku sú asi 789x väčšie ako v normálnom meste a živote. Priemerný New Yorčan strávi dochádzaním do práce približne celých 7 dní v roku. Takže pešo choď a priprav sa na miesta, kde sa dopravíš najefektívnejšie metrom. Rada dňa – nedávaj si viac ako 2-3 places a to see things za deň. Nestihneš to.

new york city traffic

Metro

Vďaka panebože za túto dokonalosť. New Yorské metro je najväčším systémom metra na svete. Má 486 staníc a ako jediné funguje 24/7. Lístky kúpiš veľmi jednoducho priamo na stanici za cca 3$ one ride, alebo si kúp Metrocard za 1$, ktorú si môžeš dobíjať. Čo je dôležité, sleduj si smer jazdy – Uptown a Downtown. To znamená buď pôjdeš smerom hore k Central Parku alebo smerom dole na Wallstreat a k Soche slobody. Hlavne si nezabudni otočiť mapu správnym smerom, nie hore nohami. Potom pôjdeš naopak.

Praktický tip – Pre Manhattan je charakteristické delenie ulíc na streets vedúce z východu na západ a avanues vedúce zo severu na juh. Ak však nemáš moc orientačný zmysel, je pre teba táto informácia bezpredmetná. Istota vždy so sebou je – stiahnuť si plánik metra do mobilu a Google Mapy.

new york city metro

AUTO SI NECHAJ NA DIALNICU DO TRENČÍNA

New Yorkčania vedia prečo až 75% z nich nevlastní autá. Ako najľudnatejšie mesto USA cez 8 miliónov obyvateľov, to sa ani nedá. Okrem metra, môžeš využívať flotilu autobusov, najčastejšie budeš štartovať z tej najväčšej Grand Central Terminal. Samozrejme čo by to bol za New York bez žltých taxíkov. Ak si v zhone na ulici, stačí ak dvihneš ruku a do 5 min pri tebe už niekto stojí. Prekvapením nie je, že v USA vládne UBER, ktorý je však o niečo drahší ako klasické taxíky. Avšak ak sa neorientujete, Uber je lepšia voľba, pretože vidíte trasu a mapu akou idete a nemôže Vás tak nikto oklamať. 

grand central terminal vlak

By the way…

V New Yorku môžeš stráviť aj celé leto! Poď do toho s nami!

Zaujal ťa program? Nezáväzná registrácia

Čítaj ďalej

Vyhraj školné v Kanade v hodnote 10 000 dolárov!

Už po štvrtýkrát sa s nami môžeš zapojiť do súťaže o školné na vysokej škole v Kanade v hodnote 10… Viac

Čo nového v Kanade – August 2023

Práca v Kanade? Štúdium v Kanade? Emigrácia do Kanady? Počúvaj horúce novinky o aktuálnom dianí v Kanade v našom novom podcaste! Viac

10 NAJ západného pobrežia USA, ktoré musíš vidieť

Naplánuj si vlastný West Coast Roadtrip! Tu je našich 10 NAJ lokalít, ktoré by si mal vidieť. Viac

US Embassy ultimate survival guide

Aj ty máš už o pár dní pohovor na americkej ambasáde? Pripravili sme pre teba krátky, ale originálny US Embassy Survival Guide k úspešnému zvládnutiu pohovoru s americkou konzulkou v Bratislave. Viac

© Copyright INJOY 2016-2023