Láka ťa cestovanie po USA? Chceš vidieť na vlastné oči to, čo si doteraz videl len vo filmoch a GTA? Určite teda premýšľaj nad West Coast road tripom! Čaká ťa tam množstvo miest, z ktorých bude tebe a tvojim kamošom neustále padať sánka. Chrbticu šetri, prílišného dvíhania sániek sa vyvaruj a nechaj ústa údivom otvorené. Prichádza totiž TOP 10 lokalít západu, v ktorých by si mal so svojou partiou určite spraviť vizitu.

california usa wat

Ak by si náhodou nasadol na zlý let, západ spoznáš tak, že doslova oplýva prírodou. Najväčšie a najznámejšie národné parky alebo množstvo piesočnatých pláži nájdeš práve v štáte Kalifornia

Zárukou tvojho životného road tripu je určite dobrý plán. V New Yorku a na Floride sa vieš túlať aj bez presného plánovania, no ak chceš na západe stihnúť toho čo najviac, priprav si plán cesty aj niekoľko týždňov dopredu! Kde začneš a kde skončíš necháme len na teba ale určite sa inšpiruj týmito miestami.

1. LAS VEGAS

Centrum kasín, hier a barov! Las Vegas skrýva však aj iné zaujímavosti. Jednou z nich sú práve napodobeniny najrôznejších divov sveta – zmenšená Eifellová veža alebo High Roller, ktorý pripomína London Eye. Počas dňa určite navštív Stratosphere Tower, odkiaľ máš výhľad na celé Las Vegas a okolitú púšť. Mesto sa chváli aj tým, že to, čo je v iných krajinách Spojených štátov zakázané, je v Las Vegas povolené.

Ak v tomto meste nechceš nechať stovky dolárov len za ubytovanie, naplánuj si výlet cez týždeň. Vtedy sú aj tie najdrahšie hotely za polovičné ceny. V Las Vegas je všetko dvojnásobne drahšie práve počas víkendov, kedy sem chodieva najviac ľudí.

What happens in Vegas, stays in Vegas.

las vegas usa

2. HOOVER DAM

Necelú hodinu autom od Las Vegas sa nachádza priehrada Hoover Dam. Leží na hranici štátov Nevada a Arizona. Fanúšikovia akčných filmov túto priehradu veľmi dobre poznajú z filmu Transorfmers. Hoover Dam je vysoká 220 metrov a vytvára priehradné jazero dlhé až 185 kilometrov.

hoover dam

3. GRAND CANYON

Najväčšia úžina vytvorená riekou Colorado, dlhá až 446 kilometrov a na niektorých miestach hlboká takmer 1 800 metrov. V tomto národnom parku je veľmi veľa nádherných miest na vyhliadku. Obľúbenou vyhliadkou, dokonca úplne zadarmo, je Horseshoe Bend v blízkosti mesta Page v Arizone.

Známym miestom Grand Canyonu je aj sky walk, kde je vybudovaný presklený „most“ a celý kaňon vidíš priamo pod sebou.  Toto miesto je však spoplatnené (lístky si môžeš zakúpiť aj online). Pozor, sky walk môže byť niekedy aj zavretý kvôli zlému počasiu, tak si radšej dopredu pozri weather forecast.

grand canyon

4. ANTELOPE CANYON

Vstup do tohto kaňonu je veľmi úzky a v podstate sa nachádza „pod zemou“. Aj tu budeš musieť zaplatiť pár dolárov za vstup, no v cene máš rovno aj sprievodcu. Príroda sa v tomto prípade naozaj vyhrala. Kaňon je vyhĺbený do červeného pieskovca a očarí ťa svojou ohromnou farebnosťou, za čo môžu dopadajúce lúče slnka.

antelope canyon

5. DEATH VALLEY

Death Valley alebo po našom údolie smrti je najnižším a najsuchším miestom Kalifornie a aj celých Spojených štátov. Výlet na toto miesto si dobre premysli, priemerná teplota počas leta dosahuje 52°C! Keď sa sem vyberieš, určite nezabudni natankovať plnú nádrž a vziať si veľa, veeeeľa vody.

death valley

6. MONUMENT VALLEY

Náhorná plošina s pieskovcovými útvarmi na hranici Utahu a Arizony je určite jedným z hlavných symbolov západu. Ak máš naozaj dostatok času a chceš sa cítiť ako vtedy na divokom západe, tak sem určite zavítaj.

monument valley

7. LOS ANGELES

Poďme trošku ku pobrežiu. Druhé najväčšie mesto Ameriky a „hlavné mesto“ zábavného priemyslu. Mesto plné prepychu a luxusu, hlavne vo svojej časti Beverly Hills.

Najkrajší výhľad na celé mesto je z Griffith Observatory. Odtiaľ uvidíš aj známy nápis Hollywood. Bude trošku viac v diaľke, ale ušetríš čas chodením bližšie. Ak sa rozhodneš ísť bližšie rôznymi uličkami, kde sú vystavané rodinné domy, buď opatrný aby si omylom nevošiel na súkromný pozemok. Títo obyvatelia totiž nemajú v láske stovky turistov.

Obľúbenými atrakciami v meste sú aj filmové štúdia a Walk of Fame. Neodmysliteľnou súčasťou Los Angeles sú pláže, ktorých je tam hneď niekoľko. Najznámejšou je Venice Beach a pár kilometrov za mestom nájdete známu Santa Monica alebo Malibu. Ubytovanie v meste nájdeš veľmi ľahko napr. v moteli. Vyhni sa však oblasti South LA, ktorá nepatrí práve k tým najbezpečnejším.

hollywood los angeles

8. SAN DIEGO

Len necelé dve hodiny autom južne od LA leží obľúbené pobrežné mesto San Diego, ktoré susedí priamo s mexickým mestom Tijuana. Ak sa rozhodneš navštíviť aj Tijuanu, nezabudni si pred tým vybaviť ESTA visa, aby si sa vyhol problémom pri opätovnom vstupe na americké územie.

san diego

9. SEQUOIA a YOSEMITE

Najväčšie, najširšie a najvyššie stromy nájdeš v Národnom parku Sequoia. Známy je tu aj Tunnel Log, čo je vyrezaný tunel pre autá v spadnutom strome. Naopak Yosemite park je typický obrovskými skalami a vodopádmi. Nájdeš tam niekoľko miest, odkiaľ sa ti naskytne neopísateľný výhľad, napríklad na Olmsted Point alebo El Capitan.

sequoia narodny park

10. SAN FRANCISCO

Najlepším zakončením road tripu po západe USA je určite San Francisco. Neodmysliteľnou ikonou tejto lokality sa stal Golden Gate Bridge. Napriek názvu sa však most nenatiera zlatou ale oranžovou farbou. Je to práve preto, aby bol v hmle dobre viditeľný, lebo hustá hmla a San Francisco patria jednoducho k sebe. Výhľadov na most je niekoľko a z každého miesta uvidíš most vždy „trochu inak“. Viac o view pointoch tu.

Mesto je tiež typické strmými uličkami a stále premávajúcimi Cable cars. Zostaň tu aspoň dva dni, zájdi do China Town a nezabudni ani na Alcatraz. Bývalé najprísnejšie väzenie, kde si čo to posedel aj známy Al Capone, je obrovskou atrakciou. Vstup do neho sa dá kúpiť taktiež online. Zakúp ho však minimálne tri týždne dopredu.

Keď ťa loď privezie z Alcatrazu naspäť do prístavu, prejdi sa po nábreží, ktoré je lemované označeniami Pier. Najznámejší je Pier 39, kde to žije hudbou, farbami, dobrým jedlom a nájdeš tu vyvaľujúcich sa lenivých Uškatcov (Sea Lions).

kalifornia wat usa

V Kalifornii sa proste nudiť nebudeš. Sú tu ešte aj známe parky ako Yellowstone park, Joshua park, Zion park, alebo vínne oblasti ako napríklad Napa Valley. Nocovať môžeš vždy buď v moteloch, kde sa na izbe pre dvoch vyspíte aj štyria alebo vyskúšaj airbnb. Nebráň sa ničomu, skúšaj nové veci, užívaj si leto v USA, spoznávaj, plánuj a cestuj! …zaujali ťa národné parky na západnom pobreží? Sleduj tento ultimate guide 37 národných parkov severnej ameriky, ktoré musíš vidieť!

Kategórie: aktuality USA

Zaujal ťa program? Nezáväzná registrácia

Čítaj ďalej

Zvládneš precestovať Európu za Red Bull plechovky?

Miluješ cestovanie, no radíš sa do kategórie #BROKEASS študent? Rozumiem! Ja som v tejto situácii nonstop haha, no našla som riešenie! Dokonca je to príprava na WaTko ako stvorená! Viac

Vyhraj školné v Kanade v hodnote 10 000 dolárov!

Už po štvrtýkrát sa s nami môžeš zapojiť do súťaže o školné na vysokej škole v Kanade v hodnote 10… Viac

Čo nového v Kanade – August 2023

Práca v Kanade? Štúdium v Kanade? Emigrácia do Kanady? Počúvaj horúce novinky o aktuálnom dianí v Kanade v našom novom podcaste! Viac

US Embassy ultimate survival guide

Aj ty máš už o pár dní pohovor na americkej ambasáde? Pripravili sme pre teba krátky, ale originálny US Embassy Survival Guide k úspešnému zvládnutiu pohovoru s americkou konzulkou v Bratislave. Viac

© Copyright INJOY 2016-2024