“Ako sa vyhnúť napadnutiu medveďom” bolo súčasťou pracovného manuálu

“Bol som 118 dní na Aljaške” asi nie je odpoveď, ktorú čakáš na otázku “čo si robil minulé leto?”. Mišo je chalan, ktorý ti však presne takto odpovie. Venuje sa športu, hudbe, fotografovaniu a má rad výzvy. O jeho doteraz najväčšej sa s vami podelí v nasledujúcom rozhovore.

WaT-Alaska1

Popravde, nemal som veľmi jasnú predstavu, čo všetko ma tam čaká. Jedna vec je si to všetko načítať a pozrieť na mapách, avšak druhá vec je to naozaj zažiť na vlastnej koži. Tešil som sa hlavne na ten veľký skok do neznáma. Vybrať sa do divočiny na konci sveta a pobudnúť tam pár mesiacov, to bolo pre mňa najväčšie lákadlo. A ten pocit, keď sme opustili letiskovú halu a prvý krát si uvedomili kde to naozaj sme, stál za to!

WaT-Alaska2

Možno sa rovnako ako my zamýšlate, prečo v LETE na Aljašku? Každá dovolenka pri mori bývala pre Miša vždy skôr trápením. Viac ako horúčavy obľubuje chladnejšie počasie a pobyt v prírode mimo ruchu mesta. Aljaška mu dala oboje aj s bonusom grizlyho navyše. Vycestoval cez program Work and Travel USA a pýtali sme sa ďalej, akú prácu tam robil, ako vyzeral jeho pracovný deň na Aljaške a hlavne či mal čas na výlety!?

Pracoval som v krásnej horskej chate pri ľadovci v srdci najväčšieho amerického národného parku Wrangell-St. Elias NP. S chalanmi som robil v kuchyni a baby robili housekeeping. Počas pracovných dní sme robili vždy ráno a večer po 4 hodiny a zvyšok sme zvykli vypĺňať rôznymi aktivitami ako napríklad turistika, plávanie v jazere, alebo sme len tak oddychovali. Počas days off sme chodievali na viacdňové tripy, kemping, rafting, iceclimbing a mnoho iného.

WaT-Alaska3

Michal priznáva, že aj on si predstavoval Aljašku ako zamrznuté miesto, posiate večným snehom a ľadom, presne tak ako ju poznáme z filmov, avšak vyviedol nás z omylu.

Počas leta, ktoré je tam síce krátke a chladnejšie, sme zažili aj pár priam horúcich dní. Voda v jazerách však bola stále aljašsky svieža.

Aljaška je obrovská, nádherná, takmer nedotknutá a príroda tam je živelná, divoká a nespútaná. Svojou rozlohou je to jeden gigantický štát a takýto pocit vo vás vyvolá aj zoči-voči. Všetko sa vám bude zdať obrovské. Dominantou sú určite hory, krajina, výhľady že nevidíte konca, širočizné cesty a ešte väčšie autá na nich. Tento štát taktiež patrí medzi svetových rekordmanov v hustote, resp. „riedkosti“ zaľudnenia. Na 1 km2 tam pripadá len 0,48 obyvateľa.

Pre mňa je Aljaška rekordmankou, čo sa týka určitej spätosti s prírodou. Ľudia si tu prírodu nadovšetko vážia a nezáleží na tom, či je to zeleň v mestách alebo v národných parkoch.

WaT-Alaska4

Oukej, dostávame sa k ľuďom na Aljaške, akí sú praví Aljašťania?

Domáci tam podľa mňa nosia viac tričiek a šiltoviek s nápisom „ALASKA“, než turisti, ktorí tam prúdia z celého sveta. Nálepka grizlyho či losa na kapotách áut samozrejme nechýba u pravých domácich tiež!

Aljašťania sú snáď najviac hrdý národ a radi to dávajú najavo. Dostanú vás svojou obrovskou priateľskosťou a otvorenosťou. Domáci sú hlboko v srdciach presvedčení, že Aljaška – ich domov, je najkrajším miestom na zemi. Z tohto dôvodu skoro nikam necestujú a chcú sa o túto krásu podeliť aj s vami. Vždy vám ochotne odporučia „must see“ miesta, prípadne, ak majú čas urobia vám sprievodcu alebo vás odvezú kam potrebujete.

V porovnaní s inými štátmi USA, je zrejmé, že na Aljaške bude život o niečo drahší. Ako za ubytovanie, tak aj za potraviny, či benzín. Mišo nám to samozrejme potvrdil. Prejavuje sa to najmä mimo miest, kde nájdete málo možností na nakupovanie, ubytovanie či tankovanie.

My u nás v chate sme mali ubytovanie aj stravu zabezpečenú zamestnávateľom. Keby nie, tak by nás asi trocha sužovala „vysokohorská prirážka“ jediného malého obchodíku, ktorý sme tam mali. Najbližší supermarket bol totiž vzdialený asi 400 km.

WaT-Alaska5

Bolo niečo také čo ťa na Aljaške najviac prekvapilo, alebo si to nečakal? (Okrem supermarketu vzdialeného 400 km :D)

Najviac som ostal šokovaný z toho, že Aljaška sa množstvom komárov vyrovnáva snáď tropickým krajinám. Platí to hlavne na jar a v lete (máj- júl), kedy je tam vysoká vlhkosť vzduchu vplyvom topenia sa snehu a ľadovcov.

Poďme sa pozrieť na menej šokujúce zážitky 4-mesačného pobytu v USA. Zaujíma nás najbláznivejší zážitok leta! Ktorý by si vybral?

Stopovanie. Raz sme sa rozhodli prestopovať trasu skoro 600 km a vidieť tichý oceán. Keď sme sa vracali „domov“ a chýbalo nám už asi len 150 kilometrov, uviazli sme na jednej križovatke ciest.

Stopovanie je inak vraj najúčinnejší spôsob dopravy na Aljaške. Ale len za predpokladu, že idú nejaké autá.

My sme na tej križovatke čakali na prvé auto 7 hodín. Našťastie nás hneď vzalo! Bolo nás tam natlačených 6 plus obrovský pes, ale hlavne, že sme dorazili šťastne naspäť. Reliéf priekopy, v ktorej sme ležali a čakali mám na chrbte odtlačený dodnes.

WaT-Alaska6

Okrem toho na Aljaške zažil nespočetné množstvo ďalších šialených dobrodružstiev, medzi ktorými bolo napríklad aj stretnutie sa zoči-voči s medveďom. Všetko však dobre dopadlo, pretože bol na zvládanie takýchto situácií dostatočne pripravený. Zistili sme však, že existuje ďalší moment, na ktorý nikdy nezabudne.

Bolo to jednoznačne koncom augusta, keď skončil dlhý polárny deň a v noci už začala byť tma. Ste stovky kilometrov od svetiel miest, takže môžete vidieť tú najžiarivejšiu hviezdnu oblohu aká sa len dá. Celú atmosféru dokresľuje polárna žiara, ktorá na oblohe tancuje farbami.

Túto fotografiu odfotil jeho český kamarát a kolega z práce, výborný fotograf David Paštyka a Michal ju rád ukazuje ľuďom, aby sa s nimi mohol podeliť aspoň o kúsok z tohoto krásneho momentu, ktorý zažili.

Nemôžem však zabudnúť ani na chuť pravého aljašského lososa chyteného priamo z divej rieky.

WaT-Alaska7

Zistiť čo sa Mišovi na Aljaške páčilo najviac bolo náročné, pretože nevedel vybrať len jednu vec. Spomína však na pocity, ktoré mu z Aljašky zostali – hlavne na pokojný život v panenskej prírode, takmer bez starostí, mimo civilizácie a modernej ulietanej doby.

Neočakával som, že mi Aljaška dá až toľko. Niektorí ľudia, čo ma poznali predtým teraz tvrdia, že som iný človek. Neviem, či by som to povedal až tak, ale rozhodne cítim, že ma ovplyvnila a zmenila mi pohľad na svet.

Je taktiež vďačný, že má po tomto lete kamarátov snáď z každého kúta USA, aj z viacerých krajín sveta. S niektorými je v kontakte dodnes.

Myslím, že aj o tomto by mal byť program Work and Travel a leto strávené v USA!

CHCEM ÍSŤ NA ALJAŠKU