studium v zahranici moda

Nielen o tom, čo je na jeho práci najkrajšie nám porozprával Martin Hrča.

Ako prvého vám v IN² predstavíme popredného slovenského módneho návrhára, ktorý vyštudoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, odbor kostýmová tvorba. Rodák z Jakubovian má na konte mnoho ocenení nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Minulý rok získal aj ocenenie pre najlepšieho návrhára na podujatí Fashion LIVE, so svojou najnovšou kolekciou Skrz.

martin hrca by livia stokingerova martin hrca by livia stokingerova-4  

1. Prečo a kedy si sa rozhodol byť návrhárom?

Prvýkrát niekedy keď som mal asi šesť rokov, ale to som ešte nevedel, že sa to tak volá a že vôbec nejaké zamestnanie človeku k životu treba. Proste ma bavilo obaľovať kamoškine báby látkami. Druhýkrát, už tak naozaj, po vzhliadnutí Haute couture kolekcie S/S od Christiana Diora z roku 2003. Vyrazilo mi to dych, bola to čistá priestorová anarchia, strašne som túžil zistiť, ako to urobili a ako tie šaty fungujú.

2. Čo ťa v tvojej tvorbe inšpiruje najviac?

Vždy je to niečo iné. V princípe sú to ľudia a ich príbehy, postoje, názory, nedostatky a dokonalosti zároveň.

3. Čo máš na svojej práci najradšej?

Keď to, čo si ja abstraktne vymyslím v hlave, potom po zrealizovaní vyzerá a funguje presne tak isto, ako som chcel. Je fascinujúce, keď sa zo sna stáva realita.

4. Čo máš na svojej práci najneradšej?

Posledné dní pred prehliadkou, keď už všetky sily dochádzajú a po pár týždňoch nespania si uvedomím, že to najťažšie ma len čaká a ja si opäť opakujem – prečo som s tým všetkým nezačal skôr?

martin hrca by livia stokingerova-3 martin hrca by livia stokingerova-2

5. Bez čoho si nevieš predstaviť svoju prácu?

Bez pocitu, že to má pre niekoho zmysel a bez ľudí, na ktorých sa môžem spoľahnúť.

6. Akú radu by si dal budúcim návrhárom?

Šite, strihajte, farbite, skúšajte, vyrábajte, proste hrajte sa a pracujte s materiálmi čo najviac – s vedomím, že veci spočiatku možno budete kaziť. Bez toho sa však materiál a konštrukcia odevu nedá pochopiť.

7. Ako najradšej tráviš svoj voľný čas?

Prechádzkami a bdelým snívaním.

8.Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Vždy je trochu iný a závisí to od toho, na čom konkrétne pracujem. Je rozdiel či pracujem na zákazke alebo na kolekcii na módnu prehliadku. Keď ide o zákazku, tak sa so zákazníčkou stretnem alebo komunikujeme mailami. Následne mi povie svoju predstavu, ja donesiem množstvo látok a spolu tvoríme. Potom nastane fáza zháňania materiálov, niektoré je náročné u nás kúpiť, čiže idem do Prahy alebo do Viedne. Potom chodím po obchodoch dovtedy, kým nenájdem to čo hľadám. Je to vždy o individuálnom prístupe, pretože každá zákazníčka má inú predstavu. Keď pracujem na mojej kolekcii tak je to opäť niečo iné. Bežný deň u mňa neexistuje, ale toto je zhruba taký štandartne pracovný.

martin hrca modny navrhar

8:00  Zvoní mi budík.

9:00 Vstávam.

10:00 Práca v ateliéri – navrhujem, tvorím, šijem, strihám.

14:00 Obed + káva

16:00 Fittingy – skúška šiat alebo stretnutia.

17:00 Práca v ateliéri – navrhujem, tvorím, šijem, strihám.

19:00  Správy alebo ak je pekne vybehnem von na vzduch.

20:00 Práca v ateliéri – navrhujem, tvorím, šijem, strihám.

23:00 Pozriem si maily.

00:00 Večerný oddych, pustím si film a som v posteli.

2:00 Po celom dni idem konečne spať!

Martin sa rozhodol pre prácu módneho navrhára na Slovensku a stal sa úspešným. Ak aj ty rozmýšľaš nad prácou módneho návrhára, lákajú ťa prehliadky a máš vzťah k móde, tak porozmýšľaj nad:

  • štúdiom FASHION DIZAJNU v Dánsku na VIA Univerity College v meste Hering
  • štúdiom ODEVNÉHO DIZAJNU v Holandsku spojený s manažmentom na Saxion University of Applied Sciences

Viac informácii o tom, čo ti dá štúdium na vysokých školách v zahraničí nájdeš práve TU! A už budúci týždeň sa môžeš tešíť na ďalšie povolanie v réžii INJOY INTERVIEWS.

stay-IN2

Janka Slačková      Lívia Štokingerová, Marika Majorová/Tonbogirl